Jak nejlépe investovat 100 tisíc? Koupit akcie, dluhopisy nebo snad někomu půjčit? Nejlepší investici máme často pod nosem, jenom se musíme na věci začít dívat jinak.
Investice do akcií
Možná jste slyšeli o šťastlivci, který vydělal na akciích 100% za rok a tak si říkáte, že to zkusíte taky. Takový člověk je většinou dílem náhody. Podobně jako automat na obchodování na burze s výnosem 1.000%.
Problémem u investice do akcií je jednak výběr akcií a za druhé psychologie investora.
Dejme tomu, že investor má přehled o trzích a je schopen vybrat si 5-10 akciových titulů. Většina začínajících investorů následně ztroskotá při propadu svých investic. Až psychouš pan Trh bude na celé kolo vykřikovat, že Vaše akcie mají poloviční cenu, vydržíte nedělat nic, resp. naopak začnete dokupovat další akcie? Budete mít trpělivost čekat po propadu několik let? Praxe ukazuje, že většina lidí nevydrží, akcie prodá a pak nešťastně koukají na stoupající trh. Stoupá hezky, ale bez nich.
Největší zádrhel je v tom, že nikdo neví, jak se zachová, dokud krizová situace opravdu nenastane. Můžete si myslet, co chcete, ale pokud jste to neprožili, nevíte. Trhy se nepropadnou při prosperující ekonomice. Trhy se propadnou v moment, kdy je nouze o práci a všude chybí peníze. Takovou situaci si nelze předem představit a nemůžete tušit, jaký tlak na Vás budou vyvíjet zprávy z médií, kamarádi a rádoby odborníci.
Řešením není ani svěření investice do rukou odborníků. Účet svěřený do rukou odborníků umí ztratit 50% hodnoty stejně jako Váš vlastní výběr akcií. Odborníkovi byste měli důvěřovat natolik, aby Vás důvěra v jeho schopnosti uchránila před vlastní psychologií. Kdybyste někoho takového znali, asi už s ním investujete.
Výběr akcií se dá nahradit nákupem akciového indexu. V ČR tahle možnost bohužel není k dispozici, ale veřejně obchodovaných firem je tak málo, že se dají akcie nakoupit na přímo. Nevím přesně, jak by vypadalo rozdělení sto tisíc na kousíčky po jednotlivých firmách, ale snad by to nějak šlo a nezruinovalo by to investora na poplatcích.
Zůstaňte nohama na zemi. Nejlepší investoři světa dosahují výnosů 20% ročně. A to jsou ti nejlepší z nejlepších, těch je jen pár. Mluvím o dlouhodobých výsledcích, třeba za 20 let v řadě. Běžní špičkoví investoři dosahují 10% a i to je výjimečný výsledek. Normální investoři jsou naprosto spokojení, když se jim daří dosahovat 7%. Jde o průměr. Jeden rok mají třeba 40%, druhý -20%.
Před investicí do akcií byste měli rok studovat. Naučit se s akciemi důkladně zabere 5-10 let zkoumání a praxe. Ani potom si nebudete jistí, že vyděláte, ale aspoň budete vědět, co děláte, a proč jste vydělali či prodělali. Začněte zajímavou knihou, třeba Inteligentní investor od otce hodnotového investování, Benjamina Grahama (lepší je číst knihu v originále).
Pokud akcie, tak:
- počítat s horizontem klidně i 20 let,
- hodnota se může v průběhu času propadnout i pod 50% a investici nelze ukončit v této fázi, musíte trpělivě roky čekat na stoupání trhu (Co když přijde světová hospodářská krize? Bude nouze o práci, všude málo peněz. Vydržíte mít své peníze zainvestované v akciích a nesahat na ně, i když se propadly o 60% a jste bez práce? Takové otázky si musíte klást.)
- pokud nemáte vytipované konkrétní akcie, tak koupit index, resp. mix akcií největších podniků.
Aktuálně je drahý dolar, a ještě k tomu levná koruna, takže kupovat dolary a koupit americké akcie bych nedoporučoval. Koupit české akcie bych aktuálně považoval za rozumné. Každý se ale musí rozhodnout sám za sebe. Pokud se nerozhodnete sami a nebudete si jistí tím, co děláte, tak neustojíte propady trhů a proděláte. Musíte vědět, co děláte a věřit svému rozhodnutí.
Spíš si myslím, že pokud se člověk se sto tisíci nechce akciím věnovat dlouhodobě a nejde o startovací částku, aby měl motivaci se učit dál, tak by se měl akciím vyhnout. Někoho to k akciím táhne, a pak bych nepovažoval za chybu mít z toho koníček, i když třeba není cílem profesionální kariéra ve financích. Jde o to, že nad tím strávíte spoustu času a kdyby to bylo kvůli výdělku 10t. ročně, tak se to nevyplatí.
Pamatujte: musíte vědět, co děláte. Víte, co je to ocenění podniku metodou diskontovaných peněžních toků a konkurenční metodou? Chápete, jak se určuje hodnota podniku a kde analytici berou podklady pro cílové částky? Chápete, že pohyb akcie v krátkém období nejde odhadnout? Víte, jak fungují automatické obchodní systémy? Víte, co je to diverzifikace? Chápete, že akcie patří k nejrizikovějším aktivům? Nemusíte být analytik, ale měli byste mít aspoň představu.
Investování do akcií není jednoduché. Potvrdí Vám to každý profesionální investor. To, že existují akcie, neznamená, že konkrétně Vy do nich musíte každou volnou korunu investovat.
Podílové (investiční) fondy
„Neumím investovat, tak si na to někoho najmu a zaplatím mu za to,“ řeknete si. Bohužel to není tak jednoduché.
V podílových fondech sedí stejní lidé, kteří chodí kolem Vás po ulicích. Někdy se dobře vyspí, jindy mají opici po oslavě. Nejspíš vědí o financích víc než většina populace, ale to z nich nedělá úspěšné investory. Nezapomeňte, že investování není jednoduché. Ani pro ně. Jsou mezi nimi chytří a kvalitní lidé, ale i pravý opak. Existují dobří a špatní zubaři. Oba mají diplom.
Jeden z hlavních parametrů investičního fondu je, jestli v něm má svoje peníze sám manažer fondu. Potvrdil to výzkum v knize Benjamina Grahama Inteligentní investor. Pokud si manažer fondu nevěří natolik, aby svůj fond považoval za nejlepší investiční příležitost, proč byste mu měli věřit Vy?
Pokud se Vám podaří najít český podílový fond s manažery s vlastním investovaným kapitálem, zjišťoval bych kolik peněz ve fondu manažer má a následně další parametry: historie fondu, zda se fondu daří překonávat index (pokud jde o akciový fond), kdo je portfolio manažer, poplatky a tak dál.
Pro investici do zahraničního fondu byste museli směnit koruny za dolary nebo jinou měnu, a to je teď nevýhodné. Nehledě na to, že 100 tisíc je dost málo.
Existují zajímavé fondy kvalifikovaných investorů, ale tam je ze zákona minimální investice 125.000 EUR, resp. od poloviny roku to snad bude sníženo na 1 mil. korun.
Pokud budete přesvědčeni, že jste našli dobrý fond, můžete zkusit investovat. Jen pozor, ať Váš fond není žumpa na poplatky a dostatečně mu důvěřujete, abyste s ním vydrželi ve zlých dobách.
Investice do dluhopisů
Dluhopis je vlastně smlouva o půjčce. Když si koupíte dluhopis, půjčujete peníze státu/firmě – vydavateli dluhopisu. Pěkně to popisují na RM-SYSTÉMu.
Nejbezpečnější jsou státní dluhopisy, ale můžete koupit i firemní dluhopisy.
Firemní dluhopisy jsou bezpečnější než akcie. V případě krachu firmy se nejdřív vyplácí dluhopisy. Akcionáři jsou se svými nároky poslední. Někdy mají přednost před malými dluhopisy bankovní domy, takže to s tou bezpečností může být ošemetné.
Začínající investor se sto tisíci by měl kupovat jedině státní dluhopisy. Aktuálním problémem je nízká úroková míra. Vydávání státních dluhopisů je pozastavené. Poslední emise proběhla v dubnu 2014. Malý investor má s dluhopisy utrum.
Pro investici do firemních dluhopisů by bylo potřeba o hodně vyšší částku. Firmy občas krachují a investor se musí chránit rozdělením investice na víc dluhopisů a na to je sto tisíc málo.
Půjčka kamarádovi
Nebál bych se půjčit kamarádovi, ale musíte mít podepsanou smlouvu a vyjasnit si, že pokud dluh nebude splácet, jste připraveni jít právní cestou.
Ujistěte se, že kamarád má dostatečné zázemí na splacení dluhu. Já jsem například půjčil kamarádovi peníze do podnikání, na zboží na sklad. Mám smlouvu a před půjčkou jsem se ujistil, že v případě problémů ho zajistí rodina. Taky máme mezi sebou jasno, že byznys je byznys a kamarádství je věc jiná.
Většina lidí má problém s odhadem lidí. Pokud „v tom neumíte chodit“, radši půjčky kamarádům vynechte. Už jsem slyšel nejeden příběh o konci kamarádství kvůli půjčce.
P2P půjčky
Peer-to-Peer znamená rovný-s-rovným. Jedná se o přímé půjčky lidem jako Vy, prostřednictvím webových portálů (vlastněných P2P firmami). Půjčky jsou kryté i nekryté, se zárukou i bez záruky, stačí si vybrat.
Můžete půjčit někomu třeba na dům nebo auto. P2P weby sdružují tisíce investorů. Půjčku můžete rozdělit na malinké dílky. Vašich sto tisíc můžete rozdělit na tisíc dílků a každý nechat jako součást velké půjčky někomu jinému. Nebojte se, nemusíte čekat 30 let, až někdo splatí hypotéku. S půjčkami se na P2P portálech obchoduje a můžete je prodat před splatností.
P2P půjčky jsou zatím málo rozšířené, ale mají našlápnuto na revoluci ve finančnictví. Místo uložení peněz v bance s malým úrokem můžete peníze rovnou půjčovat lidem. Místo banky na půjčce vyděláte Vy.
České P2P portály nenabízí žádné záruky, takže se jim radši vyhněte.
Dobré P2P portály jsou v zahraničí a to Mintos a Twino. Další jsou FellowFinance, EstateGuru, FinBee, Investly, Omaraha, Viventor. Cenné rady najdete v zahraničních diskuzních fórech, ale jsou i české weby, kde se o P2P diskutuje.
Největším rizikem P2P půjček je krach zprostředkovatele (čili toho webu, kde si můžete půjčky „naklikat“). Už se to stalo a stát se to může znovu. Jestliže přijde světová recese, mnoho dlužníků nebude mít na splácení a krachy budou následovat. Je třeba myslet na všechny varianty. Dobrý investor se nevystaví rizikům, která by pro něj byla likvidační.
P2P půjčky jsou rozhodně velmi zajímavou variantou.
Nemovitosti
100 tisíc sice není na nemovitost mnoho, ale investor do nemovitostí nemusí hned kupovat činžovní dům v centru Prahy.
Sám mám například jednu garáž. Koupil jsem ji od příbuzného a nechal jsem si jí jako investici. Není to investice moc výhodná ve smyslu ročního výnosu z nájmu (jakoby dividend), ale je to diverzifikace mého celkového portfolia. Je to nemovitost a ty dlouhodobě na ceně rostou. Nemovitosti také nepodléhají tak drastickým výkyvům ceny jako akcie, ačkoliv v případě krize jejich cena také značně klesá. Dlouhodobá aktiva jsou volatilní.
S nemovitostmi je samozřejmě starost. Garáž je potřeba pronajmout a hlídat placení nájmu. Sehnat nového nájemce, když starý odejde a tak dál.
A že budou garáže za 10 let ve vaší lokalitě dražší, to také nikdo nezaručí.
Nemovitostí existují různé druhy – pole, zahrady a tak dál. Pole jsou krásná romantická investice, jen může dát dost práce sehnat dobré pole za rozumnou cenu.
Čemu rozumíte?
Když se řekne investice, mnoho lidí si představí akcie nebo dluhopisy. Investicí ale může být i nákup nabouraného auta s cílem opravy a prodeje s výdělkem.
Znám veterináře, který si velmi slušně přivydělává nákupem rozbitých přístrojů v nemocnicích. Opravuje je a prodává veterinárním klinikám.
Představivosti se meze nekladou a určitě víte sami nejlíp, jestli ve Vašem oboru existuje prostor na výdělek. Zkuste se na svůj obor podívat očima investora nebo podnikatele.
Hotovost
Malí investoři si to neuvědomují, ale samotná hotovost je investicí sama o sobě. V dnešní době oslabené koruny a malé inflace se dá považovat jen samotné držení korun za investici.
Nespěchejte do banky vybírat podílový fond jenom proto, že zrovna máte volných 100 tisíc a pálí Vás v kapse. Nebojte se, že Vám něco uteče. Můžete si nechat hotovost a investovat, až se objeví dobrá příležitost.
Skvělá šance na investici si může dát na čas, tak abyste pak nelitovali, až dorazí.
Investice do podnikání
Podnikatelům tento bod není potřeba zdůrazňovat. Se svými sto tisíci můžete začít podnikat.
Za sto tisíc se dá udělat pěkný e-shop. Dokonce by to mohlo stačit na otevření skromného kamenného obchodu.
Začít podnikat nemusí být snadné, ale při nejhorším budete mít nové zkušenosti a vědomí, že jste to zkusili.
Investice do sebe
Představte si, že Vám dám, kolik si řeknete, za podíl 10% z veškerých Vašich výdělků do konce Vašeho života. Nemůžete si říct moc, protože se nabízí i ostatní lidé a koupím jen nejlepší nabídky. Neříkejte si ani málo, to byste prohloupili. Kolik je férová cena za 10% z Vašeho budoucího příjmu?
Kdybyste měli plat 30.000 a ještě 40 let pracovali, dává to dohromady 14.400.000. Vaše hodnota vyjádřená ve výši budoucích výdělků je v takovém případě 14,4 milionů korun.
Z toho 10% je 1.440.000. Je tam určité riziko, tak dejme tomu že 1.200.000 je férová cena?
To bylo malé cvičení Warrena Buffetta pro absolventy VŠ. Podle něj má absolvent VŠ hodnotu asi 20 mil. korun.
Ze cvičení vyplývá, že z Vašeho majetku máte nejvyšší hodnotu Vy!
Starejte se o svůj největší majetek. Investujte do toho, aby se Vaše hodnota zvýšila. Hodnotu zvýšíte, když získáte novou dovednost.
Skvělou investicí je jazykový kurz. Zlepší se Vám sebevědomí. Zvýší se tím Vaše kvality. Můžete se pak ucházet o lepší práci a mít vyšší plat.
Nemáte řidičský průkaz? Udělejte si ho, někteří zaměstnavatelé ho vyžadují.
Je mnoho kurzů, které zvýší Vaši hodnotu.
Ovládáte kancelářské programy Microsoft (Word, Excel)?
A tak dál.
Pokud za 100 tisíc absolvujete roční kurz angličtiny a kurz práce s počítačem, zcela jistě pak budete mít vyšší plat, třeba o těch 10%. A to do konce života! Za sto tisíc zvýšíte svou hodnotu o jeden a půl milionu. Je to nejlepší investice, jakou můžete udělat.
Investice do Vás je ekonomicky velmi výhodná.