Nevšímejte si, co říká „pan Trh“

Cena na akciových trzích je velmi často značně odchýlená od skutečné hodnoty podniků. Benjamin Graham přišel se skvělým popisem situace a vymyslel „pana Trh“.

Každý den zazvoní u Vás doma „pan Trh“ a nabídne cenu, za kterou prodává nebo nakupuje akcie. Pokud Vám cena přijde zajímavá s ohledem na skutečnou hodnotu firmy, můžete s panem Trhem uzavřít obchod. Další den pan Trh přijde znovu a nabídne jinou cenu.

Pan Trh se chová jako opilý psychouš a nikdy nevíte, s jakou cenou přijde zítra. Někdy podléhá euforii, jindy depresi.

Skutečná hodnota investice nezávisí na tom, s jakou bláznivou cenou přišel pan Trh. Skutečnou hodnotu firmy neurčuje pan Trh. Když si koupíte byt, tak taky nesledujete jeho hodnotu každý den.

Pan Trh má tendenci oscilovat kolem skutečné hodnoty podniků, a proto se nenechte rozptýlit jeho nabídkami. Pokud pan Trh zrovna nabízí ceny nízké, kupujte. Pokud nabízí vysoké, tak prodávejte. Pokud je Vaše investice dobrá, pan Trh časem přijde s dobrou cenou.

Pan Trh je zde k Vašim službám a nikoliv obráceně. Pamatujte, že pan Trh je opilý pomatenec, který je někdy úplně mimo.

Cena akcií neodpovídá stavu k dnešnímu dni. Investoři a spekulanti se snaží odhadnout budoucnost

Další věc je ta, že cena akcie nevyjadřuje aktuální stav podniku, ale očekávání budoucnosti.

Akcie společnosti Apple by podle aktuálních zisků firmy měly stát o hodně víc. Nicméně už teď jde o veřejně obchodovanou firmu s největší tržní kapitalizací v USA a není jasné, jak si svou pozici udrží. Společnost Apple je závislá na jediném produktu – telefonu – a jasná strategie udržitelného vývoje není známa. Prodej iPhone se může v budoucnu snížit a investoři si to moc dobře uvědomují, což se promítá do ceny akcie.

Akcie Facebooku naopak vypadají nadhodnocené, když bereme jeho aktuální zisky. Majetek Facebooku (po odečtení dluhů) byl na konci roku 2015 44 miliard USD a tržní kapitalizace přitom činí neuvěřitelných 297 miliard USD. Cena akcie/zisk (P/E) je na hodnotě 80, což je jedna z nejvyšších hodnot (např. Microsoft má 36 a IBM skvělých 10). Investoři evidentně věří tomu, že Facebooku se podaří vytěžit peníze z jeho obrovského množství uživatelů a že bude jedničkou mezi sociálními sítěmi i v budoucnu.

Jsou ale situace, kdy se Pan Trh chová naprosto bláznivě. Investor by se měl naučit využívat jeho pomatené chování ve svůj prospěch. Nejtěžší část nastává v momentě, kdy se pan Trh zblázní a přichází s nesmyslně nízkými nebo vysokými nabídkami. Vítězí investor, který si stojí za svým rozhodnutím i v bláznivých dobách a jedná s chladnou hlavou.

Nejnovější články na blogu