Chystá se snížení limitu pro investice do fondu kvalifikovaných investorů

Spodní hranice pro investici do fondu kvalifikovaných investorů by měla být letos (v roce 2016) zhruba v polovině roku snížena na 1 mil. korun z původních 125.000 EUR.

V současné době platí poměrně vysoké minimum pro investici do fondu kvalifikovaných investorů ve výši 125.000 EUR (3,37 mil. korun). Tento limit je stavěn na západní ekonomiky a pro Českou republiku je vysoký.

Naštěstí snad dojde ke změně a limit bude snížen na 1 mil. korun. V poslanecké sněmovně čeká na schválení sněmovní tisk 571/2, který snížení obsahuje.

IFKV nepodléhají tak přísným regulacím jako podílové fondy, a to umožňuje správcům dosahovat vyšších výnosů.

Příliš vysoký limit minimální investice umožňuje investovat do IVKV s vyšším výnosem pouze malé skupině lidí. Investor do fondu nikdy nevkládá všechny své prostředky. Investor vkládající do fondu přes 3 miliony by měl mít celkový majetek alespoň 15 milionů, což většina Čechů nesplňuje.

Limit pro investice do fondu kvalifikovaných investorů je uveden v zákoně č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech. Dlouho očekávaná novela by měla být schválena poslaneckou sněmovnou v polovině roku 2016.

Nejnovější články na blogu