Investování do mincí. Spoření na důchod nebo na horší časy formou sběratelství

Stará mince z 18. století, která v roce 1950 stála 5 korun, stojí dnes 5000 korun. To je 1000x víc. Tento údaj jsem si potvrdil na vlastní oči. Viděl jsem zápisky o ceně mince z roku 1950 a viděl jsem její cenu nyní. Z tohoto pohledu vypadá investování do mincí jako skvělý nápad. Takhle jednoduché to ale není.

Dalším příkladem je mince z roku 1887 zvaná dvou zlatník kutnohorský. V roce 1951 byla v aukci vydražena za 6000 korun. V roce 2007 už za 70.000, v roce 2012 za 76.000 (položka 906 + poplatky aukčního domu 17%) a dnes má hodnotu 95 tisíc korun (3000 € = 81.000 CZK + poplatky aukčnímu domu).

Na druhou stranu existuje i mnoho případů mincí, které na hodnotě buď vůbec nestouply, nebo dokonce klesly. Především v krátkodobém horizontu (10 let) se mince stávají čistou spekulací a zvládnutí odhadu vývoje jejich ceny vyžaduje značnou znalost trhu. A i tak se těžko odhaduje.

Cenu mincí ovlivňuje jen okrajově cena kovu. Cena se mění zejména dle celkové ekonomické situace, a především dle aktuálního zájmu sběratelů. Zájem sběratelů je věc značně nejasná a je pravděpodobně ovlivněn módními trendy ve sběratelství mincí.

Sami sběratelé v tom nemají úplně jasno. Stalo se, že jeden sběratel sbíral celý život jeden druh mincí (antiku). A teď v důchodovém věku je rozprodává. Ovšem antika zrovna není v kurzu, a tak lituje, že nesbíral třeba dukáty, které v kurzu jsou.

Spoléhat se na jeden druh mincí není rozumné. I tady je potřeba diverzifikovat.

Finální prodejní cena mincí závisí i na štěstí. Vášniví sběratelé s chutí přihazují na mince v aukcích, je to pro ně adrenalin, zážitek a radost. Na některé aukci se vášnivců s chutí nakupovat sejde více, na jiné méně. Sběratelství je vášeň, která někdy nedává logický smysl. Trh může ovlivnit jeden bohatý poťouchlý sběratel jak obrovskými nákupy, tak hromadnými prodeji.

Nicméně obecně se zdá, že v dlouhodobém horizontu (20 a více let) mince na hodnotě vždy stoupají. Tedy pokud jde o mince s alespoň nějakou hodnotu již teď. Obávám se, že zvýšení ceny u mince malé nominální hodnoty ani nemusí překonat inflaci. Drahé jsou staré mince vyšších nominálních hodnot a bez vad.

Mince jako investiční nástroj

Pro investora můžou mince sloužit jako „sexy“ nástroj pro diverzifikaci portfolia. Rozhodně se mi nezdá rozumné na mince spoléhat jako na hlavní investiční nástroj. Ale mince jsou hezké a sáhnout si na pravý starý peníz má své kouzlo.

Nespornou výhodou konkrétně u zlatých mincí je fakt, že v případě totální krize (válka, zhroucení finančních trhů, měnová reforma apod.) se pravděpodobně zlato bude hodit jako platidlo. Ovšem spoléhat na sto procent se na to také nedá. Může se například najít vynalézavý „vůdce lidu“, který zlato postaví mimo zákon.

Jeden můj známý, velmi opatrný investor, má doma album plné dukátů (to jsou mince o velikosti 3,5 gramu). Uvažuje tak, že jeden dukát bude v krizi jídlo pro celou rodinu na týden. A tak má zajištěno jídlo pro celou rodinu zhruba na rok. Samozřejmě, že nakupoval rozumně a předpokládá, že jeho mince se zhodnotí i v případě budoucnosti bez krize.

Zajímavá možnost to rozhodně je.

Jak využívat mince?

  • Rozumné se jeví využívat mince jako zajištění proti totální krizi (Američani tomu trefně říkají „when shit hit the fan„, čili věci se dostanou mimo kontrolu) a s předpokladem, že v dlouhodobém horizontu bude jejich hodnota stoupat. Zasáhneme tak dvě mouchy jednou ranou: zajištění proti krizi a zhodnocení.
  • Další varianta je spořit tímto stylem na důchod. Zde bych pečlivě diverzifikoval, aby se Vám nestalo, že budete sbírat pouze Ludvíka I. a při Vašem odchodu do důchodu jeho mince náhodou ztratí na hodnotě. Zajímavé může být pravidelné nakupování mincí v průběhu více let. Musí Vás to samozřejmě bavit. Koníček je to zajímavý a můžete si jej spojit se studiem historie.
  • Jiné využití pro investora nevidím. Jedině, že by se z něj stal vášnivý sběratel, ale pak půjde pouze o drahý koníček. Obávám se, že vášnivý sběratel může podlehnout svým emocím a s výdělkem to pak nebude tak růžové, jak si maloval.

Dejte pozor. Kolem mincí krouží dost chamtivců. Nestydí se používat lži a nekalé praktiky. Je potřeba být ostražitý. Kolem mincí je i dost chytrých a skvělých lidí, ale stále je potřeba nezapomínat na jednu věc: jde o mince, a to jsou peníze.

Numismatické aukční domy. Aukce mincí

V Česku jsou pro nákup a prodej mincí zajímavé tři aukční domy:

  • Česká numismatická společnost – vstup jen pro členy, ale členem se může stát každý. Jejich největší pobočkou je ČNS Praha a její aukce. Aukce ČNS Praha má tradici především u dlouholetých sběratelů. V sálové aukci lze dražit pouze při osobní účasti, přihazování přes internet není možné. Díky tomu je na těchto aukcích méně zájemců o mince. ČNS Praha má ze všech tří aukčních síní nejnižší poplatky. ČNS Praha bych doporučil na nákup mincí, nikoliv na prodej.
  • Aurea – zavedená aukční společnost se sídlem v Praze, na Korunní ulici. Atmosférou něco mezi ČNS Praha a Macho & Chlapovič. Sálová aukce je dvoudenní, vysílaná přes internet a kombinovaná s internetovým přihazováním. To umožňuje lidem z celého světa kupovat mince bez osobní účasti.
  • Macho & Chlapovič – jejich aukce je sálová a zároveň přenášená online. Díky tomu mohou přihazovat lidé přes internet a ceny někdy dosahují zajímavých hodnot. Aukce Macho & Chlapovič mají ze všech tří největší nádech luxusu. Konají se v luxusním hotelu na Malé Straně a chodí na ně movití sběratelé, včetně cizinců.

Dále se hodí staří internetoví známí Aukro.cz a Ebay.com.

Nejnovější články na blogu