Jak nejlépe investovat padesát tisíc v roce 2024?

Nedávno jsem obdržel dotaz, kam je vhodné investovat, když má člověk volné finance ve výši      50 000 Kč a s investováním zatím nemá žádné zkušenosti. Zároveň finance nechce nechat jen tak ležet na účtu a chtěl by je nějakým způsobem zhodnotit.

Sebezdokonalení jako nejlepší investice 

Zdaleka nejlepší investice v této částce je investice do sebe. Má totiž nejvyšší výnos. Každý člověk, i když nemá žádný majetek, sedí na milionech korun a tuto částku může velice snadno zvýšit o další miliony. Vysvětlím. 

Kdybychom chtěli ocenit průměrného člověka jeho ekonomickou hodnotou a použili metodu, jakou se oceňují akcie, znamená to spočítat si, kolik je v budoucnu schopen vygenerovat peněz. Očekávaný průměrný plat v roce 2024 činí 43 967 korun. Pokud je člověku 30 let, do důchodu mu zbývá 34 let, což znamená vydělaných osmnáct milionů. Je to hodně zjednodušený výpočet, ale pro tento příklad stačí. Průměrný třicátník tedy „sedí“ na osmnácti milionech korun. Lidé si to neuvědomují, ale zdaleka nejvyšší hodnota kterou vlastní jsou oni sami. A teď si představte, že tento člověk investuje do kurzu programování a naučí se programovat. Jeho majetek rázem vzroste na dvacet osm milionů! Průměrný plat programátora je totiž vyšší, 68 575 Kč.

Každý samozřejmě nemusí chtít programovat. Například jazykový kurz také zlepšuje naše vyhlídky na lepší práci a umožní nám vyhledávat na internetu v cizím jazyce a číst si knihy v originálu. Skvělou investicí můžou být také návštěvy kouče. Je třeba si ho dobře vybrat, ale když se to povede, náš posun může být obrovský. Někomu naopak pomůže terapeut, protože má strachy, které mu brání přijmout do života lepší práci nebo začít podnikat. O přínosu v osobní rovině se nezmiňuji, protože to není předmětem tohoto článku. Fantazii se meze nekladou, každý podle toho, co ho baví a v jaké je situaci. Jsou kurzy psaní na stroji, školení na ovládání počítače nebo konkrétního software a tak dál.

Další možnosti investování

Pokud se jedná o investování v tradičním slova smyslu, tak s touto částkou prakticky nepřichází v úvahu nemovitosti. Kousek pole by se za to sice sehnat dal, ale je to hodně dlouhodobá investice a v této částce jen pro někoho, koho to vyloženě táhne a bude ho to bavit. Další možností jsou akcie, ale ty vyžadují dost velkou znalost, i když jde jen o vybrání akciového fondu. Tato částka podle mého názoru nebude člověka motivovat, aby si dostatek informací zjistil. Může koupit kousek zlata, ale tam zase bude řešit kam ho schovat a bude ho otravovat na to myslet.

Nejlepší se mi zdá tuto částku investovat do půjčky s úrokem. Dnes není problém investovat přes platformy se zástavou nemovitostí s úrokem 10%, už od částky pět tisíc. Částku tak může  investor rozdělit mezi víc platforem nebo investic. Zástavu nemovitosti bych považoval u tohoto typu investování za důležitou. Dodám, že při vyšších částkách je dnes možné dosáhnout na úrok 12%. 

Investice s vyšším rizikem

Člověk s chutí riskovat může zkusit zmíněné akcie nebo například kryptoměny, ale bez hlubšího studia je to loterie, může hodně vydělat ale i všechno prodělat. A vzhledem k tomu, že naprosto nejdůležitějším pravidlem investora je o své peníze nepřijít, bych osobně doporučil zmíněné jistější investice.

 

Text byl zaslán redaktorům MF Dnes jako odpověď na dotaz pro článek o investování do přílohy MF Dnes.

Nejnovější články na blogu