Čekat s nákupem bytu na recesi? Ne, ale hledejte výhodnou koupi

Ceny nemovitostí stále neklesají, a tak je na místě otázka, zda kupovat byt na investici nebo ne. Zda čekat na pokles cen, protože něco takového jsme už za posledních 20 let také zažili. Já osobně bych nečekal, musíte ale dokonale zvažovat, zda jde o výhodný nákup.

Ceny bytů stále rostou. Zastaví se někdy?

Skrblík ve mně říká, že v době vysokých cen je obzvlášť třeba investovat jen do výhodných nákupů. Trpělivým hledáním je lze najít i v běžné inzerci. Není to ani moc těžké, jen to zabere hodně času a pohotové jednání. Když je ekonomika nahoře, je těžší najít výhodnou koupi, ale o to více je to potřeba.

Ekonomické cykly ovlivňují ceny bytů zcela zásadně. Táhne je poptávka a tu tvoří stav hypotečního trhu. Nízké úrokové sazby znamenají větší množství hypoték a rostoucí ceny bytů. Vysoké úrokové sazby byty naopak zlevňují.

Jak koupit byt levně

Jak poznáte dobrou koupi? Nejdřív si musíte zmapovat lokalitu a typy nemovitostí, které vás zajímají. Chcete kupovat byt k rekonstrukci, nebo po? Závisí na vás, čemu dáváte přednost. Když vlastníte stavební firmu, budou vás zřejmě zajímat nákupy bytů nebo domů k rekonstrukci. Pokud jste nepraktický člověk a jakákoliv oprava nemovitosti vás děsí, asi budete raději hledat byt v dobrém stavu. Máte tím horší pozici. Výhodnější koupí bývají spíše byty před rekonstrukcí, ale není to pravidlo. Rozhodně platí: vždy se najde něco pod cenou.

Hezký nebo ošklivý? Z mého pohledu je lepší koupit ošklivý byt na rekonstrukci a dát si práci s opravou. Setkal jsem s investorem, který v recesi úmyslně koupil panelákové byty. U nich se nejvíc mění cena s expanzí a recesí. V expanzi je prodal a čeká na další recesi. Je to dost odvážná úvaha, protože další recese může vypadat úplně jinak než ta předchozí.

Klesnou ceny bytů?

Na následujícím grafu vidíte vývoj ceny bytů za posledních deset let. Je zřejmé, že ceny bytů mohou i několik let klesat.

Zdroj: ČSÚ

Vývoj ceny bytů a domů v zahraničí také ukazuje značný vliv ekonomických cyklů. Všimněte si, že v USA ceny stále nedosáhly na úroveň z roku 2007–2008.

Srovnáním se zahraničními grafy vidíte, že situace u nás zdaleka není tak nebezpečná, jak někteří tvrdí. Ceny bytů možná časem klesnou, ale propad o 50 procent jako v Americe to téměř jistě nebude.

A pokud se ceny propadnou o 20 procent, u vlastního bydlení nemá smysl s nákupem čekat. Na nájmu totiž zaplatíte zhruba stejně, jako bude případná sleva nemovitosti. Viz článek: Potřebujete bydlet? Má smysl odkládat nákup bytu až klesnou ceny? 

Chtěli byste knihu plnou podobných praktických rad a doporučení na investice? Podívejte se na mou knihu Jak investovat sám a bez bank.

Nejnovější články na blogu