Kamarád Radim se mě zeptal, kam má investovat svých osmdesát tisíc. Do sebe už investuje, do vlastního podnikání také, jsou to prostě peníze navíc. Co bych v jeho situaci udělal já na základě skoro dvaceti let zkušeností s různými investicemi?
Představte si, že těch osmdesát tisíc máte vy. Co budete dělat?
Vybrat si jednotlivou akcii?
Radim poznamenal, že uvažuje koupit Google, protože to je jistá investice a za 30 let bude určitě mít peníze zhodnocené. Co na to říct… Google teď vypadá nesmrtelně, ale to vypadalo taky Yahoo a mnoho dalších. Bez hlubšího studia bych se ani neodvažoval tvrdit, že Google tady za třicet let ještě vůbec bude. Zrovna technologické firmy patří k nejrizikovějším. Radimova úvaha je typická ukázka laického přístupu: „když ten Google pořád roste, to on poroste pořád, je to jistota.“ Jó, kdyby to bylo tak jednoduché, jsme všichni nejbohatší lidi světa.
Můj názor je, že pokud chcete investovat do akcií a nemáte akcie jako svůj hlavní koníček, měli byste jedině koupit index. Index je X největších firem dohromady a jejich seznam se mění, takže to už je vlastně investiční strategie sama o sobě.
Pro laiky (tj. pokud se nevyznáte v makro ukazatelích a nesledujete je) považuji za vhodné index nekupovat najednou, ale každý měsíc dávat peníze stranou a kupovat nějaký index. Je to kvůli zabránění situace, že nakoupíte na vrcholu trhu a pak se to propadne. Když kupujete postupně, tak někdy koupíte draho, někdy levně, a ve výsledku se to nějak zprůměruje a snad z toho vyjdete dobře.
Upozorňuji, že není jenom jeden index. Jsou indexy zemí, index EU, indexy různých sektorů, indexy globální atd. Už jenom vybrat index je makačka.
Nepodlehněte mýtu, že akcie dlouhodobě vždy rostou. Podívejte se na akcie Japonska, index Nikkei 225. Už 30 let klesá/jde do strany:
Budou akcie pořád stoupat?
Ray Dalio, zakladatel největšího fondu na světě, kterého dost uznávám, předpokládá, že celý svět čeká už za pár let (slovy dva) přesně taková obrovská recese, jakou zažívá Japonsko. To v překladu znamená, že byste taky mohli koupit index za 80 tisíc, a pak koukat, jak Vaše akciová pozice deset let klesá na hodnotě a pak jde do strany. Ano, nakonec to přece jen vystoupá, ale to už budete v důchodu (pokud jste teď mladí).
Podle mě ty časy, kdy stačilo prostě hodně dlouho držet, jsou pryč. To, co vidíme na trzích v současné době, jsou poslední stoupající křeče.
Poslední taková obrovská recese byla v třicátých letech min. století. Tato snad nebude tak tragická, ale velká bude.
Problém je samozřejmě v tom, že já se třeba pletu. Ray Dalio taky nemusí mít pravdu. Ostatně on říká, že do dvou let nastane recese s pravděpodobností 70 %, stále je tady těch 30 %.
Taky nikdo neví, jak budou reagovat centrální banky, až nastane příští recese. Budou dál cpát peníze do dluhopisů? Nebo zvolí jinou taktiku? Nastane po jejich krocích velká inflace a zvýší se úrokové míry? Nebo co bude? Na to jsem, abych řekl pravdu, malý pán, abych toto uměl odhadnout.
Riziko je všude, rozhodnutí je na Vás
Každopádně akcie jsou vysoce rizikové. To zní cize, takže v překladu: na akciích nejspíš proděláte. To je překlad slovního spojení „vysoce rizikové“ do „lidštiny“.
Já sám mám koupeno trochu ČEZu. Jsme v expanzi a očekávám, že ještě rok-dva budeme. Takže akcie by mohly dál stoupat. Ale já se třeba pletu.
Každý se musí rozhodnout sám za sebe a udělat si svůj domácí úkol. Investovat podle mého názoru nejde tak, že Vám kamarád napíše do e-mailu „kup Google Radime“ a Vy ho koupíte. Stejně tak se nelze rozhodnout podle jednoho článku na internetu.
Kam investovat, když ne do akcií
Napadají mě pro Radima třeba tyto možnosti investování:
- investovat do sebe (je to nejvýhodnější investice ze všech, jen je limitována časovými možnostmi a životní energií).
Pokud do sebe Radim zainvestováno má (neboli nemá víc energie či času na absolvování dalšího kurzu, kterým by zvýšil svou hodnotu na „trhu lidí“) a do podnikání taky, tak:
- koupit zlatou minci (předpokládá se, že mít 5-10 % ve zlatě je s ohledem na stoupající pravděpodobnost recese dobré),
- nějaká česká akcie, třeba ČEZ (vyhnete se kurzovému riziku),
- koupit garáž nebo jinou malinkou nemovitost, garáž se dá pronajmout,
- koupit nějaké pole, jsou i takto levná,
- Radim je z Ostravy, takže by klidně mohl koupit byt na hypotéku (v Ostravě jsou levné) a splácet hypotéku z pronájmu – asi by musel ještě nějaké peníze přihodit, ale to snad zvládne.
Vzhledem k tomu, že Radim je v Ostravě a my pražáci závistivě koukáme na ostravské ceny bytů, bych šel do bytu v Ostravě. Riziko, že se něco pokazí, je u promyšlené koupě bytu v centru minimální. Centrum bude vždy centrum.
Především by si Radim měl z hlavy vyoperovat představu, že investování je určitý malý úkol, nad kterým stráví pár hodin a má to vyřešené. Investování je činnost dlouhodobá, soustavná. Nemusí být nutně pracná, spíš jde o to, že je to něco, na co člověk myslí, uvažuje o tom, mluví o tom s lidmi, s kamarády atd.
Krása bytu je v tom, že Vám banka dá páku (půjčí Vám) 1:10 a přitom riziko je malé. Na nic jiného Vám banka nepůjčí. Za 20-30 let budete mít byt, přitom jste ho nezaplatili. Zhodnocení Radimových 80 tisíc pohádkové.
Otázka samozřejmě zní, jestli raději nečekat na recesi, že třeba ceny bytů ještě klesnou, i v Ostravě. Odpověď není jednoznačná, to musí Radim promyslet. Podle mě v Ostravě lze byt koupit i teď, ale Radime, jsou to tvoje peníze a tvoje nervy, takže se rozhodni sám 🙂
Přesně pro takové lidi jako Radim jsem napsal knihu Jak investovat sám a bez bank. Jsou tam moje zkušenosti za dvacet let investování. Do čeho je podle mě nejlepší investovat s vysokým výnosem, a přitom malým rizikem. Více informací o knize zde. Také dělám semináře o investování.