Zlato. Koupit či nekoupit, toť otázka

Aktuální cena zlata je téměř na polovině maxim z roku 2011 neboli na cenách z roku 2010. Kdo koupil zlato v roce 2005, ten je stále v zisku přes 100%. Kdo koupil v roce 2011, ten spokojený není.

Zlaté mince. Foto: Morguefile quicksandala

Fakta o trhu se zlatem

  • Čína je největší světový producent zlata (data z roku 2013) a je také největší importér a zpracovatel zlata. Čína zpracuje zhruba polovinu produkce světových zlatých dolů.
  • Zlato je jediná komodita, která se dá rychle přeměnit na hotovost v problémových časech.
  • Protože je zlato velmi likvidní, je používáno portfolio manažery.
  • Podrobnější informace o nabídce a poptávce po zlatu najdete na těchto grafech.
  • V roce 1974 skončil zlatý standard a měny nejsou kryté zlatem – státy nemusí držet zlaté rezervy (ale přesto je drží).
Od roku 2001 zlato ukázalo poměrně divokou jízdu do nebes. To se nedá říct o jízdě po roce 2011.

Zlato není běžná komodita

  1. Využití zlata k průmyslové výrobě je menší než u jiných komodit.
  2. Poptávku po zlatě zásadně ovlivňují spekulace na finančních trzích. Nabídka je víceméně konstantní.

Zlato v trezorech

Zlato má hodně vlád schované v trezorech „na horší časy.“ Největší zásoby má USA a pak jednotlivé země EU (viz Wikipedia).

Pokud cena zlata hodně klesne, vyspělé státy prodělají. Pokud zlato hodně stoupne, vyspělé státy si to připíšou k dobru. Z toho by se dalo usuzovat, že vyspělé státy nemají zájem na velkých výkyvech cen zlata. Celkem ovšem pochybuji o tom, že správci státních pokladen se chovají racionálně a s trhem nějak rozumně hýbou. Kdyby se některý velký stát rozhodl prodat své zlaté rezervy, s trhem by to zahýbalo.

Ovlivňuje zlato Perský záliv?

Státy Perského zálivu údajně nakupují zlato, když jde ropa nahoru, protože mají přebytky a ukládají je do zlata. Snad je to dané kladným vztahem ke zlatu na středním východě.

Naopak když ropa klesá, tak musí státy zlato prodávat, protože musí rezervy využít.

To se zdá logické a mohlo by jít o pravdivou informaci.

Cena ropy klesá a možná že země, které to zasahuje, budou prodávat zlaté rezervy. To by cenu zlata tlačilo ještě níž.

Jde o hodně spekulativní teorii. Spíše než o dokázání pravdy, jde v takových teoriích o to odhadnout, čím vším může být cena komodity ovlivněna a jak moc se může hýbat. Pokud si někdo myslí, že cena zlata už nemůže být nižší, měl by po takových úvahách vystřízlivět.

Posouzení aktuální ceny zlata na grafu

Při srovnání grafů ceny zlata s jinými komoditami za posledních 30 let se nezdá, že by zlato dosáhlo dna. Cena zlata vystoupala do závratných výšin a teď z nich padá a stále má kam. Pokud zlato bude dále klesat, odhaduji konec klesání na úrovni 800-900 USD za trojskou unci (cca 31 gramů), tj. na 50% maxim 2011. Pomalou jízdu na 50 % hodnoty už zlato předvedlo v letech 1980 – 2001. Jsou i tací, kteří se nebojí tipovat klesání na úroveň 600 USD za trojskou unci.

Pokud je hlavním motorem ceny komodit poptávka a pokud hlavní poptávku u zlata tvoří Čína, pak stojíme před situací, že cena zlata bude dále klesat. Čínská ekonomika je v recesi, takže Čínská poptávka cenu zlata už nahoru táhnout nebude. A nebo je to obráceně a investoři v Číně kvůli propadům burzy budou investovat do zlata a jeho cenu to zvýší.

Argumenty pro nákup zlata

Zlato se používá jako finanční jištění a mnoho států má zlato v trezorech. Je to něco jako devizová rezerva. Klesání ceny zlata se určitě jednou zastaví, protože je to vzácná komodita, a jako taková má hodnotu.

Zlato je často označováno jako protiváha akcií. Pokud jsou akcie nejisté, peníze se údajně přelévají do zlata. Pokud je to tak, potom k tomu bude docházet v dohledné době, protože akcie USA stagnují a hrozí propad. Akcie Číny už spadly.

Je možné, že jakmile se začnou propadat trhy, tak se zlato zase zvedne. Podobně jako vystřelilo k výšinám po krizi v roce 2008.

Mnozí tvrdí, že zlato je pod výrobní cenou a velmi brzy bude jeho cena vytlačena nahoru.

Ale toto vše jsou jen teorie.

Koupit či nekoupit?

Podle mého názoru se zlato už dostalo do úrovně, kdy má logiku jej začít opatrně kupovat. Pokud ho vůbec chcete mít, samozřejmě. Vzhledem k tomu, že je prakticky nemožné odhadnout, kdy přesně dojde k cenovému dnu, nejvhodnější je kupovat postupně. Investor musí být připraven na to, že může dojít k dalšímu poklesu cen.

Jako vhodné se mi jeví kupování zlatých mincí jednou za 3 měsíce. Investor se tak může zajistit proti nenadálým ekonomickým událostem, totální krizi a v neposlední řadě proti inflaci. Více se dočtete v článcích Investování do mincí. Spoření na důchod nebo na horší časy formou sběratelství a Investování do zlata formou investičních zlatých mincí.

Zlato je rozhodně investice okrajová a spíše vhodná pro lidi se vztahem k blýskavému kovu. Hodnota zlata značně kolísá a nikdo nezaručí, že jeho hodnota nebude už na věky nižší než Vaše nákupní cena. Zlato v zásadě nikdo nepotřebuje. Ale jako pojistka při krachu finančních trhů nebo pro případ občanské války se pár zlaťáků doma hodí. Analýza 100 let cen zlata ukázala, že je potřeba držet minimálně 40 let.


Tomáš Herle

Při psaní článku výrazně pomohl rozbor trhu se zlatem od spreadového obchodníka Ing. Tomáše Herleho. Děkuji!

Tomáš se věnuje fundamentální analýze komoditních trhů a je to úspěšný obchodník na burze s komoditami. Zabývá se specifickým typem obchodů s komoditami, tzv. spready.

Tomáš s mými závěry ohledně postupného nákupu zlata nesouhlasí a spíše očekává jeho propad až na úroveň 600 USD za unci. Do té doby jej považuje za nezajímavé. Oproti tomu někteří obchodníci kupují zlato ve velkém. Svět investic je plný rozporuplných názorů a každý investor musí učinit rozhodnutí sám za sebe.

Zlato je investice vysoce spekulativní a riziková.

Nejnovější články na blogu