Proč je ropa tak levná? Kdy dojdou světové zásoby černého zlata?

Cena ropy spadla za poslední dva roky ze 100 na 40 dolarů za barel, a přitom v minulosti už dosáhla na cenu 145 dolarů za barel. Proč je cena ropy tak nízká? Čeká nás její další snižování?

Následující článek je pokusem o stručné shrnutí situace na trhu s ropou a snad čtenáře i pobídne k zamyšlení a vlastním úvahám.

Těžba ropy. (foto od Terence Wright, nezměněno, licence)

Údajným důvodem klesání cen ropy je rozhodnutí kartelu OPEC získat zpět rozhodující podíl na světovém trhu s ropou.

Díky vysokým cenám ropy a novým technologiím těžby (tzv. břidlicová revoluce) začalo docházet ke změně rozložení sil na světovém trhu s ropou a zemním plynem.

Kartel OPEC již mnoho desetiletí drží pevně v rukou celosvětový trh s ropou a ztrácel vliv. To se členům kartelu nelíbí, a proto se rozhodli získat zpět dominantní postavení. Takto kartel zdůvodňuje svůj tlak na zlevňování ropy.

Saúdská Arábie spolu s ostatními členy kartelu mají k dispozici největší zásoby levné ropy.

„Břidlicová ropa“ se stala dostupná teprve nedávno a její těžba je dražší.

Jsme tedy pravděpodobně v situaci, kdy cena ropy bude dlouhodobě držena dost nízko, aby se dražší technologie těžby nevyplácely.

Trh s ropou není dokonale pružný, protože zahájit těžbu ropy na novém místě je značně nákladné a zdlouhavé. Stejně tak ukončení těžby nelze provést ze dne na den, zda vůbec. Dá se tedy očekávat, že bude i nadále docházet k výkyvům ceny. Ovšem alespoň má OPEC hrozbu konkurence čekající za rohem a cena nemůže po desetiletí jen stoupat do závratných výšin. Ostatně to nemohla ani předtím, protože příliš vysoká cena ropy by motivovala rozsáhlé investice do vývoje alternativních paliv. Ropné mocnosti potřebují, aby lidé dál měli vysokou spotřebu a nad alternativami moc nepřemýšleli.

Cílem OPECu údajně je, aby těžaři s dražší ropou těžbu ukončili. Následně opět bude mít dominantní postavení na trhu a bude si moct sám určovat cenu ropy, a především bude mít své odběratele v hrsti. Protože nikdo si nemůže dovolit přijít o dodavatele ropy. Je to příliš důležitá komodita.

Investice do nových vrtů jsou aktuálně velmi nízké a současně levná ropa nikoho nemotivuje šetřit. Významné zvýšení cen ropy je pravděpodobně za rohem, jen není jasné, kdy k němu dojde.

Vývoj ceny ropy za posledních 8 let

Cena ropy se blíží k minimu roku 2009 a je dost možné, že níže už nepůjde. S jistotou to samozřejmě říci nelze, můžeme si jen tipnout. Jsem zvědav na další vývoj. Podle dostupných zpráv zatím cena bude klesat dál.

Náklady na těžbu ropy činí od 10 dolarů za barel v Saúdské Arábii po 30-40 dolarů v jiných zemích s konvenční těžbou, až po 90 dolarů za nejhůře dostupnou ropu. Jestliže je hlavním motorem snižování cen Saúdská Arábie, cena ropy stále má kam klesat.

Politika a ropa

Z hlediska politiky jde údajně o vliv Saúdské Arábie na USA. USA mělo údajně dohodu se Saúdskou Arábií, že jedni budou bez remcání dodávat ropu, a druzí nechají střední východ na pokoji. Díky břidlicové revoluci ztrácela Saúdská Arábie svůj vliv a kdo ví, třeba s tím souvisí i Arabské jaro. Drsná opatření pro snížení cen ropy a získání moci nad trhem jsou možná jeho důsledkem.

Někteří lidé se domnívají, že aktuální snižování cen ropy podivně skvěle zapadá do plánů Ameriky oslabovat Rusko. To by ovšem znamenalo, že došlo k dohodě Saúdské Arábie a USA na této strategii. Takovou dohodu považuji za málo pravděpodobnou, protože tím by Amerika podrazila své těžařské firmy, které na nízkých cenách ropy prodělávají.

Kdy ropa dojde?

Celosvětové ropné rezervy (prokazatelné a s klasickou těžbou) se v současné době odhadují na více než 1324 miliard barelů. Na začátku osmdesátých let se zdálo, že ropa poměrně rychle dojde, ale od té doby bylo nalezeno mnoho dalších podzemních zásob.

Světová spotřeba ropy je v současné době necelých 100 milionů barelů za den.

Jednoduchou matematikou dojdeme k závěru, že máme zásoby ropy na zhruba 36 let. Jde ovšem o zásoby s klasickou těžbou. Pak se dostane na řadu břidlicová ropa a tak dál.

Kdy ropa zcela dojde nikdo přesně neví.

Ropa samozřejmě nedojde ze dne na den. Úbytek těžby bude postupný a bude docházet k jejímu zdražování, až nakonec půjde o velmi drahou surovinu a její pálení budeme považovat za barbarství. Z ropy jsou plasty, asfaltové silnice a mnoho dalších věcí. Ropou jsme doslova obklopeni.

Může ovšem dojít k převratnému objevu v bateriích. Pak bychom byli svědky skokového snížení poptávky po benzínu. Spalovací motory by velmi rychle nahradily elektromotory.

Očekává se, že vrchol spotřeby ropy nastane někdy v letech 2012-2067 (čili kolem roku 2040). Pak bude docházet ke zdražování a snižování spotřeby.

Ropa z hlediska investora

To vše byly jen úvahy nad celkovou situací na trhu s ropou. Pro investora je především důležité, jak na ropě vydělat.

Nejnovější články na blogu