Opční strategie používané Janem Kaškou

Jan Kaška na semináři 17. května 2017 představil několik opčních strategií. Vypisování opcí na SPX a ropě mě zaujalo nejvíc. Dále zmínil například short obchod na ETF vyhnaného investory do výšin (kvůli dividendám) nebo že jsou trhy, kde burza místo vybírání poplatků obchodníkům naopak platí, aby získala likviditu.

Výpis opcí na SPX

Kaškova asi nejoblíbenější strategie je výpis call ATM opcí na indexu SPX (týdenní opce najdete pod tickerem SPXW). Vychází z předpokladu, že index SPX už nemá kam by moc stoupal, i když jak všichni víme, bubliny se umí nafukovat, až to není hezké, a proto i s tím Kaška počítá. Jeho strategie není založena na tom, že by index už stoupat nemohl.

Kaška vypisuje týdenní opce, protože ty v součtu přináší nejvyšší výnos p.a.

Pokud trh zůstane pod opcí, ta vyprší bezcenná a jde se slavit. Pokud trh vyrazí na sever, je třeba rolovat do dalšího týdne. Rolování Kaška v klidu nechává až na poslední chvíli, v extrémním případě až na pár minut před pátečním zavřením trhů.

„Proč nevypisujete opce dál od trhu, ale ATM?“ zeptal jsem se.
Pan Kaška mi odpověděl nějak takto: „Vypisovat dál od trhu sice přináší vyšší pravděpodobnost úspěchu (opce spíš vyprší bezcenná), ale aby byl výnos srovnatelný, je nutné vypsat opcí víc. Kvůli tomu je nutná vyšší páka. Máme radši menší páku a pozici aktivně řídíme.“

Kaška umí rolovat tak, že posouvá pozici průměrně o 5 bodů výš. Díky tomu před trhem „uteče“ měsíčně o 20 bodů a to ročně znamená 10% posunu pozice nahoru (pokud by bylo nutné po celý rok každý týden rolovat). Čili pokud index SPX nestoupne o více než 10 % p.a., obchod neskončí ztrátou.

Výhodou je volatilita trhu. Trh dělá korekce a pokud se náhodou stane, že po výpisu opcí začne stoupat, není čas na paniku ale na rolování. A je prakticky jisté, že jednou se trh propadne zpět pod týdenní opci a pozice skončí ziskem.

Výnos této strategie samozřejmě záleží na použité páce. Kaška uvádí yield 10% p.a.

Zajímavostí jsou poplatky za obchody. Fond Charles Bridge má poplatky $0,5 za opci. To je proti mým poplatkům méně než polovina. Hlavně při rolování to znamená značnou úsporu peněz.

Tato strategie může být někdy psychicky náročná. To když je pozice v mínusu delší dobu. Člověk ztrátu rolováním hrne před sebou, dokud konečně nepřijde korekce. Je třeba věřit na korekce.

Upozorňuji, že fond Charles Bridge nepoužívá tuto strategii samostatně, kombinují ji s jinými obchody kvůli krytí rizik. Portfolio fondu nemůže poskakovat nahoru dolů jako splašené, to by investoři neviděli rádi.

Vypisování opcí na neefektivních ETF

Druhou Kaškovou stěžejní strategií je vypisování call opcí na neefektivních ETF. Jednu z těchto strategií už jsem popisoval v článku Vypisování opcí na ropě dle Jana Kašky.

Jde o ETF, které díky kontangu dlouhodobě ztrácejí na hodnotě, např. ropa, komodity, VXX (ten ztrácí dokonce 10% měsíčně). Opět se může stát, že pozice bude dočasně ztrátová a bude třeba rolovat a trpělivě čekat, až trh spadne zpět dolů.

NAV diskonty, hard to borrow akcie, záporné poplatky

NAV = net asset value. Existují uzavřené fondy (CEF), které se obchodují na burze. Cenu akcie fondu určuje trh. Fond vlastní aktiva a někdy se stane, že tržní kapitalizace fondu se značně liší od hodnoty aktiv ve fondu. Tento rozdíl se jmenuje NAV diskont. Kaška takové situace vyhledává a případně provádí long/short obchody. Těchto situací není mnoho.

Občas se stane, že lidé přehnaně shortují jinak kvalitní akcii. Takovým akciím se říká hard to borrow. Je možné takovou akcii koupit a půjčovat jí shortařům za vysoký poplatek (12% p.a.).

Některé burzy platí za dodání likvidity. Místo abyste platili za obchod, burza za obchod zaplatí Vám.

Charles Bridge Global Macro Fund

Jan Kaška je součástí týmu Charles Bridge Global Macro Fund. Minimální investice do fondu Charles Bridge je 75000 EUR.

Seminář pořádala Česká investiční akademie (Lenka Rož Schánová). Konal se v komorním prostředí whiskey baru v Jindřišské věži a součástí byla ochutnávka skvělých whiskey. Docela se to ve mě tlouklo – mám pít whiskey nebo se hlídat? Nakonec jsem pár whiskey ochutnal, ale udržel jsem to v rozumných mezích a neplazil se domů po čtyřech.

Na seminář jsem upozorňoval v článku o opčních strategiích na ropu. Pokud Vás podobné akce zajímají, přihlašte se k odběru e-mailů níže.

Nejnovější články na blogu