Vypisování opcí na ropě dle Jana Kašky

Narazil jsem na článek Jana Kašky z Charles Bridge Global Macro fondu s popisem jeho strategie na vypisování opcí na ropě. Kaška si stanovil fundamentální analýzou předpoklad, že ropa nebude stoupat přes 60 USD za barel a dále využívá kontanga.

Vývoj ETF USO za poslední rok.

Strategie spočívá ve vypisování call opcí na ETF USO. ETF musí každý měsíc rolovat kontrakty a vždy na tom díky kontangu prodělává. Kontango ročně ukousne až desítky procent z hodnoty fondu. Vskutku, vypisovat call opce nad trhem vypadá dobře.

Článek Kašky je z března 2015. Jeho odhad, že ropa nepůjde přes 60 dolarů za barel, se splnil dokonale.

Kaška píše, že kontango umí ukousnout 5-10% z hodnoty USO. Na UCO kontango umaže 10-20% ročně a 10% kvůli tracking erroru.

Je to vidět na historických cenách USO:

1. 1. 2015 WTI CRUDE OIL $52, USO $19,7
1. 1. 2016 WTI CRUDE OIL $36, USO $10,9
1. 1. 2017 WTI CRUDE OIL $52, USO $11,4

Za rok 2015 ropa klesla o 30%, USO kleslo o 45%.
Za rok 2016 ropa stoupla o 44%, USO stouplo o 5%.

Při klesající ceně ropy se kontango zvyšuje (hodnota ETF klesá rychleji) a při stoupající ceně ropy se naopak snižuje.

Riziko strategie je v tom, že ropa vystřelí do výšin a bude se tam držet. V takovém případě lze rolovat opce do dalších týdnů/měsíců a doufat v návrat ropy k zemi nebo přiznat plnou ztrátu. Rolování není zdarma, a když se ropa bude držet na severu moc dlouho, bude třeba situaci řešit.

Ceny vertikálních spreadů mírně nad trhem (různé exspirační měsíce na stejných stricích):

Opce jsou výrazně dražší, než když jsem na ceny koukal před dvěma týdny a USO bylo výš. Podobnou strategii nejspíš využívá mnoho obchodníků. Aktuálně je vypisování opcí rizikovější – ropa dost možná vystoupá zpět k 54 dolarům, kde se držela několik měsíců. Když je ropa kolem 54 dolarů, opce nad trhem se zlevní – mnoho lidí začne vypisovat opce nad trhem.

Spready mírně v penězích (ITM) jsou výrazně dražší:

Skoro by se zdálo, že lepší strategií by bylo vypisovat opce mírně ITM. Nabízí skoro 90% prémium (v poměru k marginu). Nemyslím si, že je to tak růžové. Aktuálně je ropa nízko, a tak je hodně málo pravděpodobné, že se propadne ještě níž. Na tom se trh shodl a cena opcí tomu odpovídá.

Zajímavě vypadají také vertikální spready s exspirací půl roku a víc.

Charles Bridge Global Macro Fund patří k mým oblíbeným fondům kvalifikovaných investorů a jejich strategie mám v oblibě, protože koupit a držet akcie (klasická strategie mnoha fondů) mi aktuálně nepřipadá nejlepší. Mám také tendenci tíhnout ke složitějším strategiím, ale to je čistě osobní preference.

Pokud Vás strategie zaujala, přečtěte si celý článek Jana Kašky.

Setkání s Janem Kaškou

17. května 2017 bude workshop s Janem Kaškou pořádaný Lenkou Rož Schánovou. Pan Kaška možná bude mluvit i o této strategii. Workshop stojí jen tisíc korun, což je podle mě skvělá cena za pěknou investiční profi akci. Podrobnosti o workshopu zde.

Nejnovější články na blogu