Chcete investovat do nemovitostí, ale na byt nemáte nebo si nemůžete vzít hypotéku? Vyzkoušejte si své schopnosti na garážích. Garáž jako investice se vyplatí. Roční výnos se pohybuje mezi pěti až patnácti procenty.
Garáž je ideální nemovitost pro drobné začínající investory. Pokud se necítíte rovnou na investici do bytu nebo na ní nemáte prostředky, můžete se otrkat s garážemi. Jejich výhodou je také (ve srovnání s byty) relativně malá konkurence. Na rozdíl od bytu vám na ní ale banka nedá hypotéku.
Proč se vyplatí investice do garáže
Zorientovat se v garážích a pochopit rizika je oproti bytům ještě jednodušší. V Praze sice cena garáží běžně dosahuje půl milionu, ale v jiných koutech republiky jsou levnější. Na cenovou analýzu lokality použijte katastr nemovitostí, kde najdete ceny, za které se garáž prodala. Zjistíte to přes dálkový přístup nebo přímo na katastru. Více o tom v článku o katastru.
Proč se investice do garáží vyplatí? Počítejte se mnou. Garáž koupíte za 500 tisíc, pronajmete ji za 2000 měsíčně. To vám zajistí roční zhodnocení ve výši téměř pěti procent.
Počítejte s tím, že trh s garážemi má sezónnost. Největší zájem o garáže je na podzim a do poloviny zimy. Nejlépe se nakupují na jaře a v létě.
Já doporučuji při pronajímání garáží sehnat nájemce s platbou na rok dopředu, právě kvůli pracnosti. Možná kvůli tomu budete muset slevit, to zvažte. Při platbě po čtvrtletích jsem nikdy slevit nemusel a pracnost se tím také snižuje. Platby nájmu je totiž potřeba kontrolovat.
Investice do garáží má také výhodu v tom, že oproti bytům zde hrozí menší rizika s neplatiči. Zatímco z bytu může být problém je dostat, nájemce je právně značně chráněn, z garáže to těžké není. Jde o nebytový prostor a tam má majitel s vymáháním svých práv volnější ruce.
Pokud se po nějaké době rozhodnete garáž prodat, tak ji předtím, než ji začnete nabízet, rozhodně vyšperkujte k dokonalosti. Můžete tak vydělat hned o několik desítek tisíc korun více.
V jakých lokalitách koupit garáž a kde se jim vyhnout
Zajímavé jsou lokality u velkých sídlišť a u hlavních dopravních tepen. Sehnat nájemce není problém. Poptávku podporují parkovací zóny v Praze a stále hustší zástavba. Lidé nechtějí kroužit po okolí a hledat místo na zaparkování.
Navíc mnozí garáže využívají nejen pro auto, ale velmi často i jako sklad. Někteří muži mají garáž v podstatě jako chatu. Klidně tam jsou o víkendu celý den, leští auto, dělají něco v dílně, sejdou se s kamarádem. Cílovou skupinou při prodeji garáže díky tomu nejsou jen lidé z okolí. Okruh zájemců je daleko širší.
Garáž je nemovitost stejně jako dům – kupní smlouva a náležitosti prodeje, daně
Při vyhledávání vhodné nemovitosti mám dobré zkušenosti s běžnou inzercí na Sreality, Bezrealitky a dalších serverech. Při pravidelném sledování nejnovějších inzerátů se vždy jednou za čas objeví dobrý kup.
Stejně jako koupě bytu, tak i koupě garáže musí být řádně podložena kupní smlouvou. Já osobně doporučuji nedělat to sám třeba na základě smluv z internetu, ale použít služby právníků.
Na co si dát pozor při koupi garáže – stav, okolí, územní plán
Podívejte se také do územního plánu. Budou se v okolí stavět byty? Tak to hraje spíše pro vás!
Jinak je nejpodstatnější parametr právní řešení příjezdové cesty. Na něj si dejte při koupě garáže pozor. To bývá řešeno podílem na cestě nebo věcným břemenem. Pokud cesta patří obci, je přístup také zajištěný.
Některé garáže jsou na vlastním pozemku, jiné bez něj. Lepší jsou ty s pozemkem. U těch bez pozemku je třeba prozkoumat, zda to může do budoucna znamenat problém. U pozemků vlastněných městem by to neměl být problém. Pozemky vlastněné soukromníkem naopak rizikové být mohou. Zjistěte si detailně všechny podrobnosti.