Kam s úsporami seniorů?

Opakovaně jsem se setkal s otázkou seniorů, kam s úsporami. Dumal jsem nad odpovědí na tuto otázku a na nic kloudného jsem nepřišel. Možná mi poradíte vy?

Aby byl senior spokojený jako ti na obrázku níže, potřebuje mít jistoty. Přijatelné bydlení, kontakt s lidmi, dobré vztahy, samozřejmě zdraví, ale také finance. To vše zajistí spokojené stáří babiček a dědečků.

Kam s nimi?

Nemyslím se seniory, ale s penězi seniorů.

Pokud má senior úspory a nejedná se o desítky milionů, stojí před zapeklitým problémem, jak s úsporami zacházet. Zvlášť pokud jde „jen“ o stovky nebo desítky tisíc. V takových částkách je v investování omezen na nabídky pro drobné investory a ty jednak nepatří k těm nejatraktivnějším a jednak neumožňují rozložení financí dle jeho potřeb.

Senior nechce o úspory přijít, to je priorita. Musí se tedy jednat o bezpečnou investici. Senior nepotřebuje vysoký výnos, to hraje v jeho prospěch. Vysoký výnos by znamenal vysoké riziko.

Senior především nechce ztrácet hodnotu úspor. Senior neví, jestli bude žít ještě rok nebo třicet let a v případě druhé varianty by mu inflace postupně ukousla značnou část úspor.

Senior neví, kdy bude peníze potřebovat. Úspory musí být v případě potřeby rychle k dispozici. Postupně z nich bude uždibovat malé kousky na spotřebu. Ostatně, proto si naspořil, aby měl ve stáří lepší životní úroveň.

Kam by tedy senior měl úspory uložit, aby si alespoň udržely svou hodnotu?

Přemýšlel jsem nad tím a nepřišel na nic. Všechny varianty co znám jsou buď rizikové nebo příliš dlouhodobé. Zdá se mi to, nebo senior nemá jinou možnost, než se smířit s poklesem hodnoty úspor ve výši inflace?

Máte nějaký nápad?

Nejnovější články na blogu