Rozhovor pro Investiční fórum: Proč opce, jak řídit risk, používat signály?

V diskuzním panelu na Investičním fóru jsme včera probírali různé otázky kolem tradingu a opcí. V následujícím textu si můžete přečíst rozpis mé části diskuze.

Vaší doménou jsou opční kontrakty. Proč opce? Čím jsou zajímavé?

Každý si musí najít instrument, který vyhovuje jeho povaze. Mě vyhovují opce díky délce obchodů v řádu týdnů a možnosti obchodovat jakoukoli tržní situaci. Na opcích lze vydělat, i když jdou trhy do strany a samozřejmě i při stoupání a klesání. Díky tomu můžu mít neustále využitý kapitál.

Opce jsou skvělé pro obchodování samostatně, ale také jako doplněk k běžnému držení akcií. Opce můžete používat pro pojištění portfolia. Opce jsou samozřejmě zajímavé pro pákové obchody, například pro spekulaci na pohyby trhů s pákou. Zatímco jedni používají opce jako pojištění, druzí jsou na straně pojišťovny. Je jenom na Vás, na které straně obchodu radši budete. Opce se prostě hodí pro mnoho povah.

Opce jsou mezi ostatními instrumenty jako Linux mezi operačními systémy. Nemůžete s nimi začít obchodovat, pokud jim neporozumíte. Je to takový filtr proti blbosti. Běžné obchodování vypadá jednoduše, protože koupit a prodat akcii umí každý, ale ta jednoduchost je jenom zdánlivá. Opce tuhle zdánlivost nemají, a to považuji pro začátečníky za bezpečnostní filtr.

Jak (a jestli vůbec) dává smysl být „daytraderem“? A kde je podle vás „tajemství“ pro to, aby uspěl?

Osobně jsem intradenní obchodování zkoušel v začátcích mých pokusů s burzou po dobu asi jednoho roku. Stálo mě to spoustu peněz a času. Považuji intradenní obchodování za snad nejtěžší metodu jak obchodovat a skoro bych řekl, že dlouhodobě v řádu let nelze intradenně obchodovat. Možná se někomu podaří úspěšný týden, měsíc, jeden rok, nebo výjimečně dokonce dva či tři roky, ale dost pochybuji o dlouhodobějším úspěchu.

Intradenní obchodování má mnoho praktických a psychologických překážek.

Pokud se Vám podaří přijít na výdělečnou obchodní metodu, tak budete čelit praktickým problémům. Obchodovat lze jedině s čistou hlavou a v klidu. Díky časovému posunu budete muset být každý den v půl čtvrté naladěni prakticky v meditativním stavu u svého počítače. Pokud chcete obchodovat na konci seance, tak ještě později – po osmé večer. Už tohle je podle mě prakticky nemožná věc. Myslím z dlouhodobého hlediska, ne jeden týden. Další velká překážka je lidský faktor. I když budete v meditativním perfektním stavu, stejně budete dělat chyby, a tím můžete svůj systém zničit.

Pro intradenní obchodování se dle mého názoru hodí daleko víc roboti a nejsem si jistý, že člověk má proti nim nějakou výhodu. Člověk v krátkém čase není schopen vyhodnotit víc parametrů než robot. Robot umí neustále s železnou přesností sledovat třeba tisíc parametrů najednou. To člověk nedokáže.

Další věc je samozřejmě psychika. Je hodně těžké obchodovat s ledovým klidem a na svých vstupech nic neměnit, když máte za sebou hodně ztrát nebo zisků. V delším čase se skoro každý člověk dokáže se zisky nebo ztrátami vyrovnat, ale intradenně je to o hodně těžší.

Klíčový je pro investování tzv. risk management. Co radíte? Co a kdo mi při něm může pomoci, co funguje?

Naprostým základem je neriskovat moc. Vždycky přemýšlím o katastrofických scénářích. Jsem připravený na to, že může být další teroristický útok. Jsem připravený na to, že trhy se rychle propadnou o 50%. Neustále počítám s tím, že se trhy můžou zbláznit a nepovede se mi víc obchodů najednou. To samozřejmě znamená menší zisky, ale tak už to v obchodování chodí.

Další důležitá věc je diversifikace. Nikdy nevíte, která strategie bude tento rok nejlepší. Vždycky je dobré mít portfolio rozmístěné napříč různými aktivy a v rámci těch aktiv ještě různé strategie. Prakticky to znamená mít nějakou tu nemovitost, trochu zlata, nějaké akcie, agresivnější systémy jako například opce a podobně.

Pro pokročilejší se může hodit to, co používá Ray Dalio, správce největšího fondu na světě Brigdewater. Pan Dalio vymyslel strategii s názvem All weather, tj. do každého počasí. Tato strategie rozmísťuje prostředky do různých druhů aktiv podle jejich chování v různých ekonomických situacích. Jednomu aktivu se daří v krizi, třeba zlatu, ale jinému aktivu se daří v expanzi, třeba akciím. Je to složitější strategie. Pro drobné investory je dobré si pamatovat, že nemají dávat všechna vajíčka do jednoho košíku.

Warren Buffett se při vstupu do investice hlavně zajímá o to, jaký je tam bezpečnostní polštář. To znamená, co se stane, když se té firmě nebude dařit. To je pro něj zásadnější než růstový potenciál. A vidíte, dlouhodobě je úspěšnější než všichni analytici na růstové akcie dohromady.

Řada firem nabízí investorům (pozn. většinou placeně) nástroje, které by jim měly přinést „zaručené zisky“. Co si myslíte o obchodních signálech, „social trading-u“ a tzv. robotech?

Já si myslím, že člověk nemůže na trzích uspět, pokud není na takové úrovni, že je schopen vytvořit si vlastní signály a ukazatele. Další věc je, že trh se signály a především s prodejci signálů je plný podvodníků. Aby člověk byl schopen rozpoznat kvalitní signály, tak musí být na takové úrovni, že si je může tvořit sám. A pak nemá smysl slepě následovat černou skříňku, do které nevidíte. Pak si raději tvoříte vlastní signály. Nic jiného nemá smysl.

Hlavně bych rád varoval začátečníky, že svět obchodování je plný prodavačů vzdušných zámků. Na trzích lze uspět, ale není to jednoduché tak, jako nákup signálu. Je to něco jako kompletně změnit obor. Kdybyste se teď rozhodli stát třeba programátorem her, tak musíte věnovat spoustu času samostudiu, možná chodit do nějaké školy, navštívit kurzy, programovat spoustu testovacích her a tak dál. Po pěti letech se nejspíš stanete programátorem, ale možná ne dobrým, to teď nevíte, jak Vám to půjde. A stejné je to s tím obchodováním.

Jak velkou roli hraje při úspěchu při investování tzv. časování trhu? Má sice řadu kritiků, kteří od časování investory odrazují, na druhé straně může úspěšné časování přinést do portfolia „nadvýnos“ a investor může využít např. krátkodobé trendy, které se na trzích objevují a obrazně řečeno..svést se na nich…

Já se zase vrátím k Warrenu Buffettovi. On říká, že pro úspěch na trzích je nejdůležitější, aby se investor nenechal ovlivnit davem. A podobné mi to připadá u toho časování. V rukou dobrého obchodníka je to skvělý nástroj, ale v rukou člověka, kterému se zrychlí dech při každém dvouprocentním pohybu indexu, je to zbraň na vyluxování účtu.

K tomu bych ještě poznamenal, že na ten odstup od davu je nejhorší sledovat zprávy z trhů. Sice budete v obraze a budete si mít o čem povídat s kamarády, ale ovlivní to Vaše uvažování o obchodech. Takže s těmi zprávami opatrně a když už je čtu, tak je číst vědomě, nehltat to jako špagety, ale uvědomovat si kdo to píše, jakou má motivaci, co používá za slova atd.

„Všichni bychom byli mnohem lepšími investory, kdybychom dělali výrazně méně rozhodnutí,“ říká Daniel Kahneman, behaviorální ekonom a laureát Nobelovy ceny. A jaké je vaše rada? Jak často investovat?

V zásadě souhlasím s tím poselstvím, které tím pan Kahnemann nejspíš myslel. Vždycky je lepší dělat méně obchodů než více. Už jenom kvůli poplatkům brokerovi. Konkrétní četnost samozřejmě záleží na zvoleném aktivu a strategii. Do nemovitostí můžete investovat jednou za pár let, ale u nějaké agresivní strategie třeba denně. A to nemluvím o vysokofrekvenčním obchodování, ale to je zcela jiná věc. Hlavně vždy s rozvahou a myslet na rizika.

V diskuzním panelu se mnou dále byli:

  • Pavel Drahotský, ředitel Saxo Bank pro ČR, Slovensko a Maďarsko
  • Peter Voštinár, zakladatel, PEVONI – Investments & Trading

Nejnovější články na blogu