Funguje při obchodování následovat jiné?

Trader Norbert umí obchodovat na trzích s měnami. Učil se to roky samostudiem a otestoval své znalosti obchodováním s vlastními penězi. Norbert se místo profesionální dráhy ve financích rozhodl stát poskytovatelem obchodních signálů.

Norbert se zaregistroval na webu určenému k prodeji signálů. Sbíhají se tam pohledy lidí z celého světa, aby našly dobrého poskytovatele obchodních signálů. Norbertův profil na tomto webu našel Martin z Berouna. V množství profilů si Martin vybral Norberta díky své schopnosti rozpoznat z textu poctivého člověka s praxí v obchodování na burze.

Martin svému úsudku věřil a proto investoval dva miliony, které obdržel z prodeje zděděného bytu. Investice se velmi zdařila. Norbertovi se v obchodování dařilo a za rok vydělal neuvěřitelných 600%! Martin si po roce koupil nový dům a žil spokojeně až do smrti.

Norbert

Dorazil mi dotaz:

Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu. Poznáte nejakého dobrého poskytovateľa obchodných signálov na finančných trhoch? Som začiatočník a hľadám nejaký dobrý zdroj na investovanie. Ďakujem za pomoc a s pozdravom R.

Služby pro kopírování obchodů, nejznámější je Zulutrade®, ale existuje mnoho dalších – princip je vždy stejný: nechte ostatní obchodovat za Vás. Následujte úspěšné obchodníky a kopírujte jejich trading. Nádherný nápad. Jen kdyby tihle úspěšní obchodníci opravdu existovali.

Na webech poskytujících kopírování signálů máte na výběr z mnoha a mnoha skvělých obchodníků. Stačí si jen vybrat některého z těch s nejlepšími výsledky (přes 500% ročně a poutavou výnosovou křivkou), kliknout na „následovat“, nějaký čas počkat a peníze se jen pohrnou. Za chvíli bohužel uvidíte, že se peníze hrnou, ale na opačnou stranu – od Vás. Jeden nejlepší trader za druhým budou mít špatné období a propady u svých systémů, jako na potvoru přesně poté, co se je rozhodnete následovat. Jejich výnosové křivky budou vypadat jako ta z článku o podvodných automatických systémech:

Reálná výnosová křivka jednoho robota. Snímek obrazovky z webu myfxbook. Z článku Jak se vyrábí podvodný automatický obchodní systém s průkazným rokem obchodování?

Zatracená smůla! Nebo je za tím něco jiného?

Není za tím žádný podvod nebo alespoň být nemusí. Důvodem je jednoduchá statistika. Na webech jako Zulutrade soutěží tisíce traderů o přízeň následovníků. V žebříčku těch nejlepších najdete jen ty, kteří obchodují riskantně a měli prozatím velké štěstí. Protože štěstí netrvá věčně, seznam nejlepších obchodníků se neustále mění. V seznamu nejlepších vydrží obchodník běžně týdny, možná měsíce – nemilosrdný trh pak jejich obchodní účet zblajzne a všechny, co ho kopírovali, také. Traderovi to nevadí, počítal s tím. Prostě si otevře další účet pod jiným jménem a jede se znova. Zcela jistě již vydělal daleko víc na poplatcích od následovníků, než kolik prodělal obchodováním malého obchodního účtu vytvořeného pro tento účel.

Malý tip: nedívejte se na seznam traderů s nejlepším výkonem, ale na seznam traderů s nejvyšším počtem následovníků a především počet následovníků u nejlepších traderů (pokud webová stránka takový seznam má). To Vám napoví, jakou máte šanci vydělat kopírováním někoho jiného.

Předpokládejme, že nebudete následovat toho nejlepšího, ale rozumně zvolíte toho s nějakým menším reálnějším profitem. Jak ho vyberete? Až ho vyberete a Váš účet se propadne o 10% dolů, vydržíte u něj? Malé propady jsou přece normální, tak byste měli. Ale co když je to jen další šťastlivec nebo prostě jeho systém přestal fungovat? Jak to budete vědět? A co teprve až přijde nějaká pořádná recese nebo krize, co budete dělat pak?

Nejnovější články na blogu