Prodávejte eura a dolary, kupujte koruny. Nařízení ČNB

Měnové výkyvy můžou investorovi nemile zamíchat s kartami. Zvlášť v dnešní době, kdy ČNB uměle drží kurz koruny na nízké úrovni (resp. cenu eura na vysoké, z pohledu Čecha).

Na následujícím grafu z platformy Interactive Brokers to vypadá, že tlak na zdražení koruny je obrovský. Graf poskakuje přesně po hranici stanovené ČNB (27 korun za euro), jako kdyby šlo o vodní hladinu. Z toho lze usuzovat, že po uvolnění kurzu dojde k posílení koruny.

Cena eura za koruny. Je vidět prakticky rovná úroveň, kde jsou intervence ČNB.

Domnívám se, že držet si nyní zahraniční měnu není vhodné, natož si zahraniční měnu kupovat. Česká ekonomika je v expanzi a export se nám daří. To vytváří poptávku po korunách. Zahraniční firmy si kupují koruny, aby za ně mohly koupit zboží v Česku. Česká firma si nemůže nechat zahraniční měnu – potřebuje koruny, protože v nich vyplácí výplaty a platí v nich daně.

Uvedený graf mi připadá dostatečně výmluvný na to, aby si investor rozmyslel, v jaké měně aktuálně držet investice.

Netvrdím, že je budoucnost jasná, ale připadá mi značně nakloněná k posílení koruny po zrušení intervencí. Může to být samozřejmě jinak. Co když si všichni spekulanti kupují koruny a v den uvolnění intervencí budou chtít vydělat a koruny zpět prodat. To by způsobilo vyrovnání kurzu koruny nebo dokonce ještě větší oslabení. Osobně tipuji, že to už by bylo moc překombinované a stane se jednoduchá varianta – koruna po ukončení intervencí posílí.

Připomeňme si, co se stalo po zrušení intervencí ve Švýcarsku:

Po zrušení intervencí Švýcarskou národní bankou došlo ke skokovému zdražení franku.

ČNB si je šoku ve Švýcarsku jistě vědoma a slibuje, že bude regulace uvolňovat postupně, aby nedošlo k příliš mnoho infarktům.

Výše intervencí klesá

Z kalendáře událostí na webu ČNB se dostaneme na devizové obchody ČNB, kde je vidět vývoj intervencí (sloupec Uzavřené spotové operace v EUR).

Nákupy eur nestoupají, naopak. To je docela zajímavé. Z toho by naopak vyplývalo, že tlak na korunu až tak velký není.

Vývoj měnových intervencí ČNB od července 2015 do července 2016.

Posílení koruny očekává například i Tomáš Nidetzký, člen bankovní rady ČNB.

Nejnovější články na blogu