Měnové výkyvy můžou investorovi nemile zamíchat s kartami. Zvlášť v dnešní době, kdy ČNB uměle drží kurz koruny na nízké úrovni (resp. cenu eura na vysoké, z pohledu Čecha).
Na následujícím grafu z platformy Interactive Brokers to vypadá, že tlak na zdražení koruny je obrovský. Graf poskakuje přesně po hranici stanovené ČNB (27 korun za euro), jako kdyby šlo o vodní hladinu. Z toho lze usuzovat, že po uvolnění kurzu dojde k posílení koruny.
Domnívám se, že držet si nyní zahraniční měnu není vhodné, natož si zahraniční měnu kupovat. Česká ekonomika je v expanzi a export se nám daří. To vytváří poptávku po korunách. Zahraniční firmy si kupují koruny, aby za ně mohly koupit zboží v Česku. Česká firma si nemůže nechat zahraniční měnu – potřebuje koruny, protože v nich vyplácí výplaty a platí v nich daně.
Uvedený graf mi připadá dostatečně výmluvný na to, aby si investor rozmyslel, v jaké měně aktuálně držet investice.
Netvrdím, že je budoucnost jasná, ale připadá mi značně nakloněná k posílení koruny po zrušení intervencí. Může to být samozřejmě jinak. Co když si všichni spekulanti kupují koruny a v den uvolnění intervencí budou chtít vydělat a koruny zpět prodat. To by způsobilo vyrovnání kurzu koruny nebo dokonce ještě větší oslabení. Osobně tipuji, že to už by bylo moc překombinované a stane se jednoduchá varianta – koruna po ukončení intervencí posílí.
Připomeňme si, co se stalo po zrušení intervencí ve Švýcarsku:
ČNB si je šoku ve Švýcarsku jistě vědoma a slibuje, že bude regulace uvolňovat postupně, aby nedošlo k příliš mnoho infarktům.
Výše intervencí klesá
Z kalendáře událostí na webu ČNB se dostaneme na devizové obchody ČNB, kde je vidět vývoj intervencí (sloupec Uzavřené spotové operace v EUR).
Nákupy eur nestoupají, naopak. To je docela zajímavé. Z toho by naopak vyplývalo, že tlak na korunu až tak velký není.
Posílení koruny očekává například i Tomáš Nidetzký, člen bankovní rady ČNB.