
Nejlepší zdroj informací pro investora do nemovitostí jsou data o realizovaných obchodech. Pomůžou také informace o majitelích nemovitostí. To vše máte přístupné online v katastru nemovitostí.
Každý kraj má jeden katastrální úřad. Je jich celkem 14 a pod nimi jsou katastrální pracoviště, těch je podstatně víc. Jejich seznam najdete na webu katastru.
Katastr má jednak základní a jednak pokročilé funkce. Nejdříve si projdeme ty pokročilé, které nabízí placené výstupy:
Placené funkce katastru nemovitostí
Placené funkce můžete získat buď při osobní návštěvě nebo po registraci přes dálkový přístup. Osobně platíte hotově nebo kartou, u dálkového přístupu pouze kartou.
Cenové údaje, aneb Za kolik koupil soused pozemek

Nemovitosti mají v katastru zapsán cenový údaj, tj. poslední cena, za kterou nemovitost změnila majitele. Cenové údaje se do katastru zapisují od 1. ledna 2014 a jsou evidovány u nemovitostí, které byly nabyty na základě kupní smlouvy nebo v dražbě.
Stačí specifikovat nemovitosti, které Vás zajímají a obdržíte výpis na obrázku výše.
Informaci, zda je k nemovitosti cenový údaj evidován, zjistíte jednoduše na webu Nahlížení do katastru nemovitostí – zobrazte si mapu a zapněte vrstvy s cenovými údaji. Pozemky s cenovými údaji se podbarví zeleně:

Nemovitosti s cenovými údaji nadiktujte úřednici na přepážce a ona Vám dá cenové údaje. Pokud máte dálkový přístup, vše zvládnete online.
Nabývací tituly aneb Chci vidět přesné znění smlouvy
Katastr umožňuje získat kopii nabývacích titulů a dalších dokumentů sbírky listin. Můžete si tak vypsat přesné znění kupní smlouvy nebo dalších dokumentů uložených k nemovitosti. Ze smlouvy můžete (v některých případech) vyčíst například stav domu nebo jiné detaily nutné pro ocenění nemovitosti.
Výpis všech nemovitostí jednoho majitele
Stačí Vám jméno a rodné číslo jakéhokoli člověka a úřednice na katastru Vám vytiskne soupis všech jeho nemovitostí. Vezměte si sebou občanku a pár desítek korun na poplatek.
Pak je zde pár základních funkcí katastru, které se Vám můžou hodit:
Neplacené funkce katastru nemovitostí
Nahlížení do katastrální mapy
Vyhledáte pozemek nebo dům, případně jenom katastrální území a dáte si zobrazit mapu. Ukáže se Vám katastrální mapa. Vše na adrese nahlizenidokn.cuzk.cz.
Informace o majiteli nemovitosti
Ať už vyhledáním v mapě nebo zadáním čísla pozemku/jednotky si můžete zobrazit jméno a adresu majitele.
iKatastr.cz
Méně známá je mapa na adrese ikatastr.cz. Ta umožňuje vyhledávání dle ulic a má v některých ohledech šikovnější zacházení. Například můžete klikat na jednotlivé pozemky a zobrazovat si výměru a informace o majiteli.
Mapa na iKatastru vypadá jako běžná mapa s názvy ulic:

Zobrazení všech pozemků v LV na mapě
Když máte na listu vlastnictví hodně pozemků (třeba zemědělských), hodí se vyhledat LV a pak kliknout na odkaz Zobrazení v mapě. Ukáže se Vám mapa s modře podbarvenými všemi pozemky.
Nejdříve klikněte na „Zobrazení v mapě“ na stránce s LV:

Cenové údaje o bytech
Při obchodování s byty máte zjednodušenou práci. Existují služby, které za Vás cenové údaje zjistily a za pár korun Vám vygenerují report lokality. Například:
Ukázka výpisu ze služby CenovaMapa.org:

To byl asi souhrn těch nejšikovnějších funkcí katastru nemovitostí. Pokud znáte nějakou další nebo odkaz na jinou užitečnou službu, napište to do komentářů.