Investiční fond J&T Money. Co vidím na první pohled

Investiční fond investiční společnosti J&T s názvem J&T MONEY CZK investuje převážně do dluhopisů skupiny J&T. Při výběru dluhopisů se nijak neomezují ratingem nebo jinými kritérii. V článku bych rád ukázal svůj pohled, jak přistoupit k prvnímu oťuknutí fondu.

Na fond J&T MONEY CZK jsem se podíval ze zajímavosti, na dotaz kamaráda. Do konce března fond umožňoval vstup bez vstupního poplatku. Za správu účtují příjemných 1% ročně.

Už Benjamin Graham popsal, že poplatky jsou při výběru fondu jeden z podstatných parametrů, takže z tohoto pohledu je to dobré. Nízké poplatky ale pro výběr fondu nestačí.

Vybráno z podrobností o fondu:

  • Fond není ve výběru dluhopisů omezován kategorií emitenta, mírou modifikované durace dluhopisového portfolia, ani požadavky na hodnocení kvality držených dluhopisů (rating).
    To v překladu znamená, že můžou kupovat jakékoli dluhopisy. Dluhopis je jen sexy název pro půjčku. Fond tedy může půjčovat jakýmkoli firmám, i těm rizikovým.
  • Fond je určen investorům, kteří se chtějí podílet na investičních nápadech skupiny J&T.
    Tahle věta na mě působí tak, že celý tento fond je vlastně půjčka firmě J&T na jejich vlastní projekty. Když si koupíte podílový list tohoto fondu, tak vlastně půjčujete peníze skupině J&T a ta si s nimi může v zásadě dělat cokoliv.

Největší podíl portfolia mají v dluhopisech JTFG. Pokud jsem správně hledal, tak se jedná o dluhopisy firmy J&T Global Finance IV, B.V., o které ovšem nejdou najít žádné informace. Za dluhopisy ale údajně ručí firma JTFG. Není mi jasné, proč peníze putují přes několik firem. Snad daňové důvody, možná jiné.

Poslední výroční zpráva firmy JTFG je z roku 2015 a dozvíme se v ní:

  • 10% firmy vlastní Číňané.
  • Vlastní mnoho akcií nějaké chorvatské banky a slovenské Poštovní banky.
  • S ohledem na provázanost mnoha firem dohromady by analýza byla dost složitá. Analýza jedné akcie je proti tomu čajíček.
  • Na hlubší analýzu portfolia fondu by to chtělo projít všechny dluhopisy portfolia a všechny výroční zprávy firem, kam ty peníze jdou, udělat si jejich analýzu.
  • Než dělat tak složitou analýzu, to je lepší se zaměřit na portfolio manažera a strategii fondu a rozhodnutí učinit z této strany.

Portfolio manažer Mgr. Miloslav Zábojník

Mgr. Miloslav Zábojník

Mgr. Zábojník je předseda představenstva a tak předpokládám, že jej mohu označit za portfolio manažera. Věnuje se kapitálovým trhům, kolektivnímu investování, výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů, nemovitostem a developerským projektům. Je vůbec možné zvládat tolik věcí pořádně?

Našel jsem s ním jen jeden rozhovor na internetu a nic víc. Je to tedy takový klasicky skrytý portfolio manažer. Mám raději fondy s transparentním a otevřeným portfolio manažerem. Systém skrytých portfolio manažerů mi připadá v dnešní době překonaný. Vůbec mi nejde do hlavy, jak může někdo investovat do fondu, když ani netuší, kdo je portfolio manažer.

V onom rozhovoru na peníze.cz mluví Zábojník o fondu J&T Opportunity, kde je také portfolio manažerem. Zde je vidět jeho vývoj:

Vývoj fondu J&T Opportunity

Od roku 2008 do dnešního dne je J&T Opportunity v mínusu. To není moc lichotivé. Taky moc nerozumím jejich strategii. V portfoliu mají např. ČEZ, Unipetrol, ale také Apple nebo Twitter. Neumím si představit investiční strategii, která zahrnuje český ČEZ a zároveň Twitter. Je to dost náročný záběr pro analýzy. Je pro mě také záhadou, podle jakého klíče vybírají akcie do portfolia. Žádný společný znak tam nevidím.

Jen tak z legrace jsem otevřel stránku dalšího fondu J&T Perspektiva. Předsedou představenstva a tedy i portfolio manažerem je opět Zábojník. U tohoto fondu je křivka zhodnocení rostoucí, tak aspoň že tak. Opět jde o fond investující do dluhopisů investiční skupiny J&T.

Další fond J&T Flexibilní již nepřekvapí – manažerem je opět Zábojník. Křivka opět rostoucí a opět jde o dluhopisy.

Další fondem je J&T Komoditní fond, ten se nemá s čím vytáhnout – od založení se propadl o -50% (-10% p.a.). Stejné jméno portfolio manažera už nikoho nepřekvapí.

Vývoj fondu J&T Komoditní

Takhle bychom mohli proklikat všechny fondy J&T a nejspíš se dozvíme to stejné.

Suma sumárum se mi zdá, že Mgr. Zábojník není pro fond záruka dobrých výsledků. S ohledem na množství fondů pod jeho správou se ani není čemu divit. K tomu jistě vykonává mnoho dalších funkcí souvisejících s jeho jinými obory. To není předpoklad pro skvělé výsledky fondu.

Kladných čísel pod vedením Zábojníka dosahují jen dluhopisové fondy. Nemilou vlastností dluhopisových fondů je riziko krachu emitenta. U takového fondu se může kdykoli stát, že některý z emitentů nakoupených dluhopisů zkrachuje a fond bude mít rázem velký propad. Taková událost může reálně nastat. Do té doby může fond roky vydělávat a působit jako oáza bezpečí a jistoty.

Takhle nějak si myslím, že má smysl posuzovat fond na první pohled, když se rozhodujete, zda do něj investovat. Souhlasíte nebo máte jiný názor? Napište to do komentářů. Hlubší zkoumání by následovalo po úspěšném prvním kole rozhodovacího procesu.

Inflace se začíná malinko probouzet a spolu s ní u některých lidí nutkání „nějak“ naložit s penězi. Na svých seminářích o investování prezentuji názor, že hotovost je také investice a ztrácet -2% ročně na inflaci sice výhodné není, ale je to jistota. A je to pořád lepší než bez rozmyslu riskovat. Koruna nejspíš bude v dohledné době dokonce posilovat a tím spíš se dá korunová hotovost považovat za investici sama o sobě. Považovat hotovost za investici je psychologická pomůcka, jak odolat nutkání okamžitě investovat.

Pokud Vás zajímají různé investiční metody pro aktivní investory, doporučuji navštívit seminář.

Nejnovější články na blogu