Jak prodat byt – rychle a výhodně?

Jak rychle a výhodně prodat byt? Důležitá je hlavně jeho dobrá prezentace. Rozmyslete si přitom, zda chcete na jednání se zájemci chodit sami, nebo si na to někoho najmete. Jaké formality musíte dodržet a jaké kroky nesmíte vynechat, abyste prodávali bezpečně?

Nabídková cena

První věc, kterou si musíte rozmyslet, je nabídková cena. Jak ji určit? Podívejte se na inzeráty, nejznámější jsou Sreality.cz. Zde si můžete filtrovat nemovitosti nejen podle lokality, ale i dispozice nebo podle použitých materiálů při stavbě (cihla/panel). Z inzertního portálu získáte určitou představu o tom, jaká může být vaše nabídková cena, ať již budete byt prodávat sami nebo přes realitní kancelář, kde samozřejmě musíte počítat s provizí. V takovém případě jistě makléř přijde s nějakým odborným názorem na cenu. Já sám se svými spolupracovníky také příležitostně pomůžeme kamarádovi nebo známému prodat byt, můžete se na mě obrátit na některém z kontaktů zde.

Skutečnou cenu, za kterou se prodaly nemovitosti ve vašem okolí, ale zjistíte z katastru nemovitostí, který poskytuje informace o realizovaných prodejích. Ty jsou na rozdíl od těch v inzerátech reálné a vypovídají mnohem víc o tom, za kolik byl byt prodaný. Musíte ale na katastrální úřad nebo si zřídit dálkový přístup. Jak na to popisuji v samostatném článku o katastru.

Dobrá prezentace bytu

Byt, který jsme se spolupracovníky připravili na prodej

Zcela zásadní je dobrá prezentace bytu. A to jak v případě, že jste byt koupili ve špatném stavu a nabízíte ho po rekonstrukci, tak i v případě, že v něm stále bydlíte. V prvním případě nešetřete na službách zajišťujících home staging. Nechte si byt upravit od designérů, a to klidně i jen na focení (ale od profesionála) a na dobu nabízení bytu. Já osobně doporučuji do bytu před koupí investovat. Podle mě se taková investice vyplatí.

Pokud sázíte na realitku, tak chtějte, aby vám takové služby nabídla. Dobrá prezentace bytu zvyšuje šance na vyšší cenu a také na rychlejší průběh. Díky dobrým fotkám dokonale upraveného bytu přijde více zájemců, takže zvýšíte šanci, že o byt bude mít zájem i někdo, komu třeba ne zcela vyhovuje dispozice nebo lokalita. Dnes by mělo být samozřejmostí i pořízení videoprohlídky.

Připravenost bytu: vliv emocí

Možná vám to nebude připadat důležité, ale je to tak. I když možná ani nevíte, co jsou to pastelové barvy, tak věřte, že prostě neprodávají. Stejně tak prezentaci bytu zkazí povlečení koupená v akci, nepořádek v koupelně nebo přehoz s motivem koťátek. Dejte byt do nejlepšího pořádku, vymalujte. Jestliže nechcete opravdu příliš investovat, alespoň dokonale ukliďte. Vliv emocí je při nákupu bytu nemalý, nikomu se na prohlídku bytu, který odpuzuje, prostě nechce ani jít.

Případné zájemce může zaujmout klidně jen jedna dokonalá fotka výhledu z okna. Myslete na to, jaké emoce rozhodovaly, když jste byt kupovali vy. Zatímco ženy budou možná více zajímat informace o občanské vybavenosti v okolí, muži ocení, když budete mít zprávu Sdružení vlastníků jednotek o stavu domu a bezdlužnosti či doklady o provedené rekonstrukci bytu.

Jednání se zájemci

Jestliže nejste profesionál, možná prodáváte jediný byt v životě, budou vám chybět zkušenosti. Pro jednání se zájemci je třeba dostat několik zásadních rad. Rada první: vše si dobře zorganizujte, abyste na jednotlivé schůzky nezapomínali a abyste přišli včas a připravení. Jinak si raději najměte realitku.

Při jednání se zájemci mějte připravenou strategii. Víte, že jste cenu nadhodnotili? Pak můžete mít i připravenou nabídku snížení. Neříkejte to ale hned. Co je dál zásadní: nedávejte najevo emoce typu: to jsem nečekala, že mi dají..nebo: hlavně ať už to mám z krku. To vaše šance na dobrou cenu snižuje.

A další důležitá věc: pokud nemáte podepsanou smlouvu nebo alespoň smlouvu o rezervaci, která obsahuje nějakou pokutu, je to jako kdybyste neměli nic. O tom by zkušení prodejci mohli vykládat, kolik měli důvěryhodných zájemců, kteří nakonec ani neodpověděli na telefonát.

Formality

Dostáváme se k důležitému bodu, a to jsou formality. A tady se podle mě bez profesionální pomoci neobejdete. První stupeň je již zmíněné složení záloh, následuje kupní smlouva a případné čekání na hypotéku kupujícího. Zálohu je třeba mít podloženou rezervační smlouvou. A v tu chvíli na dokončení celého procesu potřebujete právníka. Nespoléhejte na vzorové smlouvy z webu. Vyberte si právníka, který se na nemovitosti specializuje a on vás celým procesem provede. Vyjde vás to zhruba na 12-20 tisíc korun, ale kromě ulehčení práce vám to může zachránit peníze.

Pokud se rozhodnete využít pro prodej bytu mé služby, všechny tyto věci jsou v ceně, včetně přípravy bytu na prodej. Kontaktujte mě pro více informací.

Chtěli byste více praktických rad jako jsou tyto? Najdete je v mé knize.

Nejnovější články na blogu