Čeká nás recese? Co ovlivňuje ekonomické cykly?

Co ovlivňuje ekonomické cykly? Když čteme informace o tom, jak vznikají peníze a co to dělá s ekonomickými cykly, určitě musíme nutně přemýšlet nad tím, co se nyní bude dít v Evropě. Já osobně roky sleduji uznávaného ekonoma Ray Dalia. Ten tvrdí, že celý svět čeká dlouhá táhlá recese, jaká byla v minulém století od třicátých let.

Proč mu věřit? Nejdříve si připomeňme, proč a jak vznikají peníze. Zjednodušeně řečeno lze říci, že peníze vznikají půjčkou a zanikají splacením půjčky (viz článek: Proč je někdy expanze a jindy recese? Rozhoduje tvorba peněz. Jak vznikají?)Každou půjčkou se vytvoří malý cyklus tvorby a zániku peněz. Mnoho malých cyklů způsobuje velký cyklus opakujících se expanzí a recesí. 

Proč? Když ekonomika skomírá, je pomalá a centrální banka sníží základní úrokovou míru, od které se odvíjejí úroky všech půjček. Firmy a lidé vidí, že si můžou půjčit a splácet málo. To je motivuje a půjčují si.

Když si člověk půjčí, něco si za to koupí. Prodávající dostane peníze. Za ty peníze si koupí nějakou další věc od někoho dalšího. A ten další prodávající si zase něco koupí od někoho úplně jiného a tak dál. Obchodní transakce jsou molekulami ekonomiky, ze kterých se ekonomika skládá. Tento koloběh celou ekonomiku rozjíždí.

Obchodní transakce je molekula ekonomiky.

Výsledkem toho, že mezi lidmi a mezi firmami probíhá hodně transakcí, je vyšší výroba, tím pádem klesá nezaměstnanost. Víc se staví, jsou třeba stavební dělníci. Prostě ekonomika šlape na plné obrátky. 

Stropem výkonu ekonomiky je množství lidí čili pracovní síla. Když jsou všichni zaměstnaní, už není kde brát. Nejde vyrobit víc. Jedinou možností je modernizace a robotizace. Na takový rozvoj je ale třeba čas. 

Drahá pracovní síla

Nízká nezaměstnanost, a ta je třeba nyní v Česku opravdu rekordní, je vždy hlavní ukazatel toho, že ekonomika je na svém maximálním výkonu a už nemůže produkovat víc. Proto tento parametr všichni bedlivě sledují. Extrémně nízká nezaměstnanost značí, že se blížíme konci hospodářského cyklu a přijde ochlazení.

Víte proč? Když je nízká nezaměstnanost, firmy, které potřebují zaměstnance, musejí nabízet vyšší platy. Růst mezd znamená, že mnoho lidí má více peněz na utrácení. To působí jako potrava pro inflaci. Když má hodně lidí hodně peněz, mohou nakupovat, utrácet – třeba za návštěvu u kadeřníka. Ten ale bude mít za chvíli plno a bude zvyšovat ceny. Na základě stejného principu pak porostou ceny všech výrobků a služeb. 

Příliš vysoká inflace je pro ekonomiku nebezpečná, protože může zapříčinit inflační spirálu a totální znehodnocení peněz. Tomu se centrální banka chce vyhnout, a proto jakmile vidí trochu moc rozjetou ekonomiku a rostoucí mzdy, začne opatrně šlapat na brzdy. To znamená, že zvýší úrokovou míru. Půjčování se utlumí a lidé a podniky musejí vracet peníze, které si v minulosti půjčili. Tím peníze zanikají a ekonomika se zpomaluje. 

Zrychlování a zpomalování způsobuje ekonomické cykly. Je to samozřejmě složitější, ale jako investoři si úplně vystačíme s tímto zjednodušeným pohledem.

Pokračování v dalším článku: Jak se poučit z velkých ekonomických krizí?
Nebo si přečtete předchozí díl o expanzi a recesi.

Nejnovější články na blogu