Binární opce. Hazardní hra, kterou nemůžete vyhrát

Binární opce: Když si myslíte, že trh půjde nahoru, klikněte na zelený čudlík. Když si myslíte, že trh půjde dolů, klikněte na červený. Pokaždé, když se trefíte, vyděláte. Zní to jednoduše a jednoduché to opravdu je. Tak kde je zakopaný pes?

Nedávno mne přesvědčoval můj kamarád Petr, že ví, jak vydělat na obchodování na burze. Objevil binární opce a byl přesvědčený, že po týdnu čtení článků na internetu je schopen vydělávat. Chtěl si založit účet u poskytovatele binárních opcí. Hlavně rychle, aby už začal vydělávat a mohl dát výpověď v práci.

Binární opce jsou pro laiky lákavé, protože jsou jednoduché. Každý chápe, že trhy se hýbou nahoru a dolů. Každý rozumí systému, kdy se dá vydělat, když se strefí do pohybu trhu.

Problémem binárních opcí je pravděpodobnost výdělku, výrazně nakloněná na stranu poskytovatele. Neboli: Poskytovatel binárních opcí VŽDY vydělává a zákazník VŽDY prodělává.

Poměr risku k zisku 100:80

Binární opce mají poměr risku k zisku postaven 100:80 nebo podobně. Vsadíte si, kam trh půjde např. v následující minutě, a když se trefíte, vyhrajete 80 peněz. Když se netrefíte, prohrajete 100 peněz. Všimli jste si toho nepoměru?

Kenneth Griffin, zakladatel a ředitel jednoho z nejúspěšnějších fondů na světě Citadel, zaměstnává nejlepší mozky na investice. Kenneth Griffin prohlásil, že analytici v jeho týmu jsou schopní odhadnout trh s 55% úspěšností. A to jsou ti nejlepší z nejlepších. Petr si myslí, že jemu se to bude dařit s vyšší pravděpodobností pouhým pohledem do grafů s indikátory staženými z internetu.

Jeden z hlavních důvodů, proč je na trzích možné vydělávat, je neomezený zisk. Resp. jde o poměr ztráty k zisku. Když se trefíte jen v 30% případů, i přesto můžete vydělávat. Podstatná je velikost zisku při povedeném obchodu. Pokud je ztráta při nepovedeném obchodu 5 peněz a zisk činí 200 peněz, stačí se trefit jednou ze dvaceti pokusů a jste v plusu.

Pokud někdo opravdu umí odhadnout směr chování trhu, proč si nepořídí účet u skutečného brokera a neinvestuje s běžnými opcemi nebo nákupem a prodejem akcií? Proč obchodovat s takovou nevýhodou na vlastní straně, jako jsou binární opce?

U binárních opcí přichází obchodník o základní a nutný předpoklad výdělku v trzích. O pozitivní poměr risku k zisku.

Test binárních opcí na trhu AAPL

Místo teoretického povídání se můžeme podívat na reálnou situaci. Stáhl jsem minutová historická data akcie AAPL z 8. – 12. 8. 2016 (zdroj dat). Jde jen o malý vzorek dat zdarma, ale na tento test stačí.

Ve vzorku dat je 1949 řádků (minut) dat. Z toho v 1110 minutách akcie zavřela na vyšší ceně, než v předchozí minutě a v 839 minutách zavřela níže.

Držíme se modelové situace binárních opcí, kdy výdělek je 80 peněz a prodělek 100 peněz. Kdybychom se trefili ve všech minutách správně do směru trh, výdělek by byl přes 155 tisíc peněz. To by byl výkon tak nekonečné pravděpodobnosti, jako když opice náhodným cvakáním do psacího stroje napíše Hamleta. Kdybychom se netrefili nikdy, ztráta by činila téměř 200 tisíc dolarů. To by byl stejně úctyhodný výkon, ale díky Murphyho zákonům je nejspíš pravděpodobnější.

Všimněte si, že maximální možná ztráta je vyšší než maximální možný zisk.

Jak vypadá graf AAPL ze stažených dat?

Vývoj ceny akcie AAPL 8. – 12. 8. 2016

Jde o celkem standardní dny na akciových trzích. Nic výjimečného.

A teď jsem nechal svůj Excel (nejdůležitější pomůcka obchodníka) vygenerovat náhodné vstupy v každou minutu. Celkem jsem nechal Excel všechna data projít náhodnými pokusy 1600 krát, to jest 1600 obchodníků náhodně vstupujících do obchodu každou minutu. Výsledek vidíte na grafu níže.

Výsledky testu náhodného vstupu do binárních opcí. Minutová data.

Ačkoliv teoreticky je možné, že někdo z obchodníků opravdu vydělá, reálně jde o tak malou pravděpodobnost zisku, že z 1600 mých hypotetických obchodníků se to nepodařilo nikomu.

Petr si ale řekne, že on přece do obchodů nevstupuje náhodně. On má skvělý indikátor stažený z internetu a ten mu přesně řekne, kdy vstoupit a kdy vystoupit.

Musím Petra ujistit, že žádný indikátor stažený z internetu neumí odhadnout směr trhu. Na krátkých časových intervalech se daří odhadovat směr trhu jen těm nejlepším tvůrcům algoritmů, a i ti s tím mají problémy.

Uvedený graf je trochu chyták, všimli jste si? Je úplně jedno, jaká jsou v testu vstupní data. Pokud je vstup náhodný, výsledkem bude vždy stejné rozprostření prodělků. Díky negativnímu poměru risku k zisku a pravděpodobnosti výdělku 50:50 to vždy vyjde stejně.

Čím bychom to mohli změnit? Kdybychom se strefili do směru trhu ve více než 50% případech.

S poměrem risku k zisku 100:80 se musíme trefit v 56% případů do směru trhu, abychom byli na nule. Jakýkoliv lepší výsledek znamená výdělek. To nevypadá jako moc. Nezapomeňte ale, že schopnost odhadnout trhy v 55% případů mají jen ti nejlepší z nejlepších.

A to nemluvím o lidském faktoru. I kdyby Petr měl nějaký skvělý indikátor, který opravdu umí zázračně odhadovat trhy (jako to ještě žádný indikátor na světě neumí), Petr zcela jistě nebude schopen konzistentně a bez chyb obchodovat. Psychika mu to nedovolí. Po 10 ziskových obchodech bude mít Petr pocit, že má božské schopnosti a je geniální. Na účtu mu bude svítit 800 nových peněz, a to je přece důkaz!

S pocitem božství v rukou se Petr přestane na indikátor dívat a bude klikat jen dle citu. Pár obchodů se nepovede, a tak si Petr řekne, že přece zapomněl na svůj skvělý indikátor. Začne opět obchodovat dle indikátoru, ale ejhle, obchody najednou nejsou ziskové. Petr začne panikařit. Bude klikat myší jednou podle indikátoru, jednou podle pocitu. Nakonec bude mít Petr na účtu o -1000 peněz méně a bude zoufalý. Začne hledat další, lepší indikátor. Najde ho a bude pokračovat dál a dál, dokud na účtu nebude alespoň jeden penízek na další obchod.

Poskytovatelé binárních opcí jsou ještě k tomu často neseriózní firmy. Mají v programech „kazítka“. Kdybyste náhodou měli super skvělý indikátor, vydělat Vás stejně nenechají.

Já netvrdím, že trhy nejde obehrát, ale zcela jistě to nejde pomocí binárních opcí.

Binární opce jsou nebezpečná hra s prvky hazardu, a dokonce bych se nedivil, kdyby na jejich „hraní“ byli lidé závislí.

Musel jsem Petra zklamat. Na binárních opcích vydělat NELZE. Jedině byste byli jejich poskytovatel.

Skvělé vysvětlení, jak to na trzích funguje se štěstím, najdete v článku Jak se vyrábí podvodný automatický obchodní systém s průkazným rokem obchodování?

Matoucí můžou být diskuze na internetu plné šťastlivců, kteří na binárních opcích vydělali. Na internet může psát kdokoliv cokoliv. Většinu pozitivních zpráv píšou sami poskytovatelé binárních opcí. Některé zprávy opravdu napíše šťastlivec, kterému se to povedlo. Je to jenom přechodný stav a nebude trvat dlouho. Po těchto šťastlivcích se za pár dní slehne zem.

Kde se šťastlivci berou?

I náhodné vstupy do obchodů s velkou nevýhodou poměru risku k zisku můžou občas udělat někoho šťastným. Je to jako v loterii. Vsadí si milion lidí a vyhraje jenom jeden. Jenom ten jeden je pak všude vidět.

Vývoj obchodního účtu u binárních opcí většinou vygeneruje strmé křivky, ale občas křivka vypadá takto:

Vývoj obchodování hypotetického obchodníka. Náhodné vstupy, minutová data, binární opce 100:80.

Takový obchodník ve svých začátcích bude mít pocit, že „na to přišel“ a bude všude po diskuzích psát, že má skvělý indikátor, a všem ho doporučovat. Bude trvat 400 vstupů, než prodělá. To může trvat hodně dlouho.

Nebo si vezměme dalšího hypotetického obchodníka, který má graf níže:

Další obchodník binárních, který má pocit, že přišel na to, jak obchodovat.

Tento obchodník bude mít dokonce pocit, že po 288 obchodech vlastní pílí a zkušeností konečně přišel na způsob, jak vydělávat peníze. Bude ještě více přesvědčený o dokonalosti svého systému, protože se o něj zasloužil vlastní námahou.

Obchodování bez binárních opcí

Co kdybychom proti sobě nevýhodu binárních opcí neměli? Na následujícím grafu je vidět výsledek obchodování hypotetických 1000 obchodníků na stejném vzorku dat. Obchodníci vstupovali do obchodu každou minutu a snažili se odhadnout směr trhu. Když se jim to povedlo, měli zisk jako kdyby koupili a prodali akcii AAPL. Když se netrefili, měli ztrátu ve výši pohybu.

Test náhodných vstupů do obchodů na minutových datech. Akcie AAPL.

Jak vidíte, takovému obchodníku stačí 50% úspěšnost, aby v průměru byl na nule. Samozřejmě bez započítání poplatků brokerovi. Skutečný obchodník musí alespoň vydělat na poplatky brokerovi, aby byl na nule. Poplatky brokerovi jsou minimálně 1 USD za jeden obchod a pro nákup a prodej jsou potřeba obchody dva. Hráč binárních opcí musí vydělat o mnoho více. (Graf je opět chyták. Náhodné obchodování má vždy stejné výsledky a to 50:50.)

Při poslechu poskytovatelů zaručených metod na vydělávání na burze si můžete položit jednoduché otázky:

  • Proč nejlepší z nejlepších investorů zhodnocují účty např. o 10% ročně a ne více?
  • Proč si Warren Buffett nenajme armádu klikačů na binární opce a nevydělá pohádkové jmění?
  • Proč si investiční fondy nezaplatí Forexového robota, který zaručeně vydělává 1000% ročně a místo toho se moří s analýzami akcií a pak mají za rok ještě k tomu prodělek?
  • Proč žádný profesionál nepoužívá binární opce?

ČNB považuje binární opce za investiční nástroj. Myslím si, že je to omyl a binární opce investičním nástrojem nejsou. Binární opce jsou hazardní hra. Jsou sice postavené na chování akciových trhů, ale zrovna tak by se daly hrát s počtem mraků na obloze.

Nejnovější články na blogu