Chris a Jürgen. Dva investoři, kteří vydělali miliony

Na cestách jsem potkal dva investory z Německa. Už od svých 35-40 let jsou v důchodu. Vydělali peníze v zaměstnání a podnikáním a dobře investovali. V čem je jejich kouzlo?

Chris. Dlouhodobě drží akcie

Chris na ostrově Bali v Indonésii.

Dlouhodobě šetřil peníze a investoval do akcií.

Zaměřuje se na dlouhodobé držení akcií, dividendové tituly, růst hodnoty. Jeho pravidlo je investovat a hodně dlouho čekat.

Drží 5-10 akciových titulů.

Za každou investicí je nosná myšlenka, která zdůvodňuje provedený nákup.

Nikdy nedávat všechna vejce do jednoho košíku. Každý se někdy splete.

Hodnotové akcie s dlouhodobým horizontem růstu hodnoty.

Někdy se při investici trefil, jindy ne. Spíš se považuje za šťastlivce, než příkladného investora. Jedním z důvodů, proč byl schopen tak dlouho čekat a neprodat, je lenost.

Je velmi šetrný, nikdy neutrácí za blbiny. Trpělivě roky šetřil a investoval. Nyní také trpělivě šetří a utrácí méně, než kolik má z dividend.

Hodně vydělal například na korejském Samsungu. V současné době ho živí jen dividendy.

Jürgen. Nejvíc vydělal na dluhopisech

S Jürgenem jsme si zahráli stolní tenis v Manile na Filipínách.

V roce 1999 koupil německé dluhopisy. Přicházela Evropská unie a vyšla Maastrichtská kritéria, která určovala, že podíl deficitu státního rozpočtu na HDP musí být menší než 3 %. Jürgenovi z toho logicky bylo jasné, že úroková míra už může jedině klesat.

Když jsem s ním kolem roku 2012 mluvil, tak byl přesvědčený, že jsou dobrou investicí italské dluhopisy. Itálie se vždy z krize dostane a jsou bohatí. 85% Italů má vlastní byt v hodnotě několik stovek tisíc euro. Italové si pořád stěžují, ale to jsou jen plané řeči. Itálie nikdy nezkrachuje a jejich dluhopisy budou mít vždy cenu. Jürgen tam žil a zná je. Dnes je úroková míra na italských dluhopisech kolem procenta, kolem roku 2012 byla 6%. Za 4 roky se dalo hodně vydělat.

Akcie kupuje a prodává častěji než Chris. Někdy vydělá, jindy prodělá. Celkově je v plusu, ale nejvíc vydělává na dluhopisech.

Investuje jen do věcí, které zná, a to jsou informační technologie a dluhopisy zemí, ve kterých byl.

Nejnovější články na blogu